Byty jsou stále chladnější a účty za energie jen rostou. Některé chyby při vytápění skutečně bolí

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí zahajuje domácí vytápění během října. Domácí topnou soustavu pak využívají prakticky každý den až do března, případně ještě do konce dubna.

V takovém případě se začátek vytápění domovů poměrně kryje s přechodem na zimní čas, spojeným s poklesem teploty a hlavně růstem účtů za energie. Jednoduše proto, že samotné vytápění je největší položkou spotřeby energií – představuje až 70 %. Dovednost ušetřit právě na něm se výrazně projeví na veškerých účtech za energie. Kromě toho budou takové domácnosti generovat i méně emisí oxidu uhličitého. Jak tedy na racionálnější vytápění?

Zatemnění a zpřístupnění

Jakmile přes den svítí slunce, roztáhněte všechny závěsy a pusťte dovnitř co nejvíce světla. Večer je pak zatáhněte. Fungují jako izolační vrstva, která udrží uvnitř teplo a venku zase chlad. Schválně vyzkoušejte na oknech skutečně silné závěsy. Nejspíš si všimnete, že samotné topení se vám nespouští tak často jako předtím.

Chytrá funkce časovače topení

Podle pracovníků britského Centra pro udržitelnou energii se dá tento nástroj použít velmi efektivně, pokud je nastaven trochu jinak, než předpokládáme. Nastavte topení na spuštění asi 30 minut před vaším vstáváním, ale nařiďte ho na nižší teplotu. Tento přístup je mnohem efektivnější než spuštění na vyšší teplotu přímo v momentě vstávání. Při nařízení na 20 nebo 30 stupňů Celsia totiž plynový kotel pracuje na konstantní otáčky.

Fotografie: Pxhere

Pohovka v pozici dále od topení

Dáte-li si pohovku jen kousek od topení, je to nepochybně velmi příjemné. Samotný nábytek tak ale pohltí značné množství tepla, které může za jiných okolností vytopit celou místnost. Odsuňte ji a nechte teplý vzduch opravdu volně proudit. Tohle platí pro cokoli, co omezuje výstup topidla. Vznikají tak velmi teplá místa, zbytek prostoru však zůstává zcela chladný.

Izolace je základem

Při zahřívání běžného bytu uniká cca 25 % vydaného tepla skrze jeho stropy. Lze se tomu poměrně snadno vyhnout kvalitním izolováním střechy na sílu 25 cm. Ke stejným ztrátám dochází i skrze stěny. Ačkoli jejich zateplení je finančně náročnější, v dlouhodobém horizontu ho výrazně poznáte na mnohem nižší spotřebě. Výše vašeho účtu za energie bude následně postupně klesat.

Izolace přímo zdrojů tepla

Máte doma zásobník na teplou vodu? Důkladně se ujistěte, že on sám je perfektně izolovaný. Voda tím pádem zůstane delší dobu horká a také sníží náklady na celkové vytápění.

Fotografie: Pxhere

Kombinujte zdroje tepla

Řada domácností dnes už pro ohřev vody a místnosti používá více metod. Reagují tak na situaci na energetickém trhu a vhodnou adaptací drží účty v mezích. Jde hlavně o zařízení na plynná paliva, tekutá a pevná, hlavně dřevo a jeho produkty. Ty aktuálně zažívají boom a lidé opravují komíny a zprovozňují příslušné vybavení. Pomocí krbových kamen či jen krbu se dá vytopit určitý segment domu, což navíc vytvoří krásnou atmosféru.

Nevypínejte úplně ani při odjezdu

Pokud se na víkend chystáte pryč, nenechte dům zcela vychladnout. Opětovné vytopení studeného prostoru je mnohem náročnější než přidání z například 15 stupňů Celsia. Při takovém režimu vám navíc nezamrzne voda a vyhnete se kondenzaci vlhkosti.

Zdroj: Twice

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]