Stát nabízí dotace na fotovoltaiku. Až 200 000 Kč lze získat do 15. února 2024

Fotografie: Depositphotos

Využít dotačního programu se neskutečně vyplatí a ušetří vám mnoho peněz. Nová zelená úsporám ale mění výši částky, kterou žadatelům přispěje.

Energetická krize zasáhla asi každou domácnost. Většina lidí se začala snažit šetřit a například topit ekonomicky. Mnohým může s jejich náklady pomoci i stát, který nabízí velké množství podpůrných dotačních programů, jež jsou pro své zaměření velmi zajímavé. Je to například program Nová zelená úsporám. Jak na podporu dosáhnout v plné výši a na jaké změny je nutné se připravit od poloviny února 2024?

Dotace až ve výši 200 000 Kč

Mnoho žadatelů mělo zájem především o fotovoltaiku, šlo v rámci programu o celé dvě třetiny celkového množství žádostí, uvádí web HN. Stát tak přispíval až 200 000 Kč. Pro obrovský zájem se ale částka od 15. února 2024 snižuje na 160 000 Kč. Původní plné výše lze dosáhnout i později, ale pouze za předpokladu, že pořízení fotovoltaiky spojíte se zateplením domu. Například takové zateplení podkroví výrazně sníží celkové náklady na energie, jak jsme na BydlímeÚtulně informovali.

Hlavním cílem fotovoltaiky je snížit energetickou náročnost budovy a prvním krokem je tedy kvalitní zateplení, říká web Peníze. Lidi tak chce stát motivovat ke komplexnějším renovacím, které přispějí k energetické úspoře, a tedy větší spokojenosti obyvatel.

Zateplení budovy
Fotografie: Piqsels

Dotační program Oprav dům po babičce nabízí i více než 1 000 000 Kč. Peníze lze čerpat předem

Která místa zateplit

Největší úniky tepla trápí domácnosti v případě, že nemají dostatečně zaizolovaná okna. Zde je prostor pro improvizaci a použít můžete například oblíbenou bublinkovou fólii, o čemž jsme na BydlímeÚtulně psali dříve. Kromě oken ale může teplo unikat hlavně nekvalitně těsnícími dveřmi, střechou či stropy. To jsou primárně místa, jež volají po řádném zateplení a kudy vaše drahé a cenné teplo uniká.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]