Fotovoltaika nemusí být jen pro vyvolené. Podívejte se na její výhody a jak ji získat velmi levně

Jedním z hlavních důvodů, proč se rozhodnout pro solární energii, je vědomí, že děláte něco dobrého pro životní prostředí.

Na rozdíl od tradičních zdrojů energie, fotovoltaické solární panely vytvářejí elektřinu, při které se neznečišťují podzemní vody, ani nevypouštějí škodlivé skleníkové plyny a už vůbec nevyčerpávají žádné přírodní zdroje. Kromě toho využivatel takové energie, pomáhá chránit planetu i tím, že snižuje svou závislost na neobnovitelných zdrojích energie.

Fotovoltaické panely jsou spolu se střídačem a akumulátorem základními prvky, které tvoří fotovoltaickou elektrárnu. Ta transformuje energii ze slunečních paprsků na elektřinu, kterou můžete využít kdekoli. Ať už k vytápění domu, pohonu elektrické klimatizace, ohřevu vody doma i v bazénu nebo pohonu nejrůznějších domácích spotřebičů. Pojďme se tedy spolu podívat na nejdůležitější výhody takové fotovoltaiky a jak ji lze mít za mnohem nižší náklady, než byste se mohli domnívat.

Fotovoltaika je tichá a svým způsobem nenápadná

Nebudete se muset obávat, že zvuky sluneční energie vás budou rozptylovat, když jste doma nebo na své zahradě. Na rozdíl od některých systémů dodávky energie je fotovoltaika zcela tichá a nezasahuje do vašich každodenních činností. Stejně tak jsou fotovoltaické panely vizuálně nenápadné. Fotovoltaika na rodinný dům nijak esteticky neruší budovu a na moderní střeše naopak působí, jako by tam prostě patřila. Ani instalace neomezí váš životní styl a komfort bydlení. Navíc si můžete solární panely nakonfigurovat podle vaší energetické spotřeby.

Solární energii neohrozí ani válka ve světě ani vysoká inflace

Díky fotovoltaice nejste závislí na distributorech a dodavatelích, tudíž se vás netýkají ani jejich případné výpadky energie nebo náhodné zdražování. Solární energie je místně dostupný obnovitelný zdroj. Je jí všude dostatek a je zdarma. Není třeba ji tedy dovážet z jiných koutů světa. Její dostupnost tudíž neohrozí ani války ani se ji nedotýká inflace a jiné katastrofy.

Fotovoltaika šetří vaši peněženku, protože snižuje účty za energii

Solární fotovoltaické systémy mohou snížit vaše účty za energii několika významnými způsoby. Vzhledem k tomu, že vyrábíte část své vlastní elektřiny, jste schopni drasticky snížit to, co platíte svému poskytovateli energie. Ano, možná použijete argument, že náklady na pořízení fotovoltaiky mohou být vysoké. V současné době se však tyto náklady díky lepší dostupnosti dílů rapidně snižují. Navíc vládní subjekty poskytují dotace, které tyto počáteční náklady pomáhají výrazně pokrýt prostřednictvím daňových úlev a dalších motivačních programů.

Fotovoltaické solární panely nevyžadují skoro žádnou údržbu

Provozní náklady na solární panely jsou minimální, a to i ve srovnání s jinými čistými zdroji energie. To je z velké části způsobeno skutečností, že solární panely potřebují jen velmi malou údržbu, a to i v dlouhodobém horizontu. Vzhledem k tomu, že v podstatě nemají žádné pohyblivé části, je riziko, že se někde zlomí, minimální. Nepotřebují pravidelné promazávání, aby se udržely v chodu. Prostě pracují na vlastní pěst. FV články byly původně vyvinuty pro použití ve vesmíru, kde je oprava extrémně nákladná, ne-li nemožná. FV solární panely dodnes napájejí téměř všechny satelity fungující ve vesmíru, což dokazuje jejich dlouhou životnost a spolehlivost.

Ušetřit můžete i při realizaci FV elektrárny

Fotovoltaickou elektrárnu můžete mít ještě levněji, pokud si ji zřídíte sami. Fotovoltaika svépomocí vyjde mnohem levněji než její realizace na klíč. Montáž zvládnete bez potíží díky podrobným video návodům, které vám jednoduše vysvětlí, co a jak dělat krok za krokem.

Ano, samozřejmě i fotovoltaika má své nevýhody – například nižší produkce solární energie v zimních měsících, nebo nulová produkce v noci. Výhody ekonomické, a hlavně pozitivní dopad na životní prostředí však tyto nedostatky převyšují. Pokaždé, když vám přijde vyúčtování za energie, budete mít radost a jako bonus víte, že děláte něco, co pomáhá udržet naši planetu po další generace.