Správné prořezávání rajčat je klíčem k jejich úspěšnému pěstování

Pěstujete rajčata? Tak pozor, ať něco nezanedbáte. Pokud po táhlé a studené zimě přijde ještě jaro, které více než slunce a rašící pupence charakterizuje chladné a deštivé počasí, může se léto přihlásit naprosto nečekaně. Ani se nenadějete a červenec je zde a s ním sezóna rajčat.

Každý, kdo pěstuje rajčata, samozřejmě touží po zdravé a bohaté úrodě, ale k tomu je třeba znát pár základních pravidel, z nichž jedno z nejzásadnějších se týká jejich (ne)prořezávání.

Plody rajčat se vzájemně dost podobají, i když se samozřejmě mohou lišit barvou i velikostí. Ale je třeba vědět, do které ze dvou hlavních skupin vámi pěstovaná rajčata patří. Těmito skupinami jsou

  • indeterminantní druhy, tedy popínavé druhy, které je nutno přivazovat pro správný růst k tyčce a prořezávat, a
  • determinantní druhy, tedy keříkové druhy, které ke svému růstu nepotřebují oporu a neprořezávají se.

Popínavé druhy

Na popínavých druzích rajčat vyrůstají boční výhonky, tzv. výmladky. Ty je nutné pravidelně odstraňovat, protože v opačném případě berou cenné živiny mateřské rostlině a ta nebude mít dostatek síly potřebné pro tvorbu většího množství zdravých plodů. Navíc, správné prořezání zvýší přístup tolik potřebného světla k rostlině. Pokud se rozhodnete pro pěstování indeterminantního druhu rajčat, je třeba nastudovat si odborný návod ke správnému odstraňování výmladků (v jaké části rostliny, jakým způsobem apod.).

Pokud jde o to, jak často výmladky odstraňovat, doporučuje se frekvence cca co 14 dní, zejména pokud jejich délka již přesáhla 5 cm. Pokud keř roste rychle, bude možná nutné provádět tuto údržbu i v kratších intervalech. Péče o indeterminantní druhy rajčat je sice náročnější, ale výhodou je to, že plodí po celé léto.

Keříkové druhy

Pokud pěstujete keříková rajčata, jejich velkou výhodou je, že nevyžadují prořezávání. Nejprve se rozrostou a když dosáhnout určitě velikosti, začnou nést plody. Kdybyste se i přesto rozhodli takový keřík prořezat, nejen že byste mohli skončit bez úrody, ale keř by takový zásah nemusel vůbec zvládnout.

Dá se říci, že determinantní druhy rajčat jsou více vhodné pro začínající pěstitele, kdy při minimálně vynaloženém úsilí můžete sklidit bohatou úrodu. Počítejte však s tím, že úroda je jednorázová, tyto odrůdy rajčat rodí jen jednou.

Kromě prořezávání je nutné věnovat pozornost také všem případně žloutnoucím listům, protože i ty rostlině zbytečně ubírají vláhu a živiny a je tak třeba je včas odstranit.

Fotografie: Depositphotos