Gabionové dekorace na zahradu

Gabiony mají svou předlouhou historii. První zmínky o nich bychom hledali ještě v dobách starověkého Egypta. V minulosti gabiony zabraňovaly erozím na březích řek a používaly se také jako ochranné prvky ve válkách.

Nicméně v dnešní době představují vysoce moderní prvky, často používané pro výstavbu plotů tzv. gabionů. S jejich použitím lze stavět nejen opěrné zdi, ale i vytvářet architektonické a dekorační prvky. Gabionové dekorace jsou velmi oblíbené, protože neporušují část ekosystému a nebrání dalšímu rozvoji vegetace. Díky nim vytvoříte soukromí na svém pozemku, ale i učiněnou pastvu pro oko. Gabionové zdi i dekorace si můžete nechat vyrobit na zakázku, případně se pustit do práce sami. Potřebovat budete jen fantazii, kameny, mřížku a čas.

Co jsou to gabiony?

Možná už jste se s nimi setkali a nemáte nejmenší tušení, že řeč je právě o nich. Slovo gabio pochází z italštiny a znamená – klec. Ovšem ne klec na dravou zvěř, ale vyplétané koše naplněné zeminou. Jak jsme již uvedli, v minulosti sloužily jako městské či polní opevnění. Dnešní gabiony představují vkusné a ekologické řešení, jak vytvořit na své zahradě soukromí a pěknou podívanou. Z gabionu lze vytvořit vše, co jen vaše kreativita dovolí. Klidně i posezení, ohniště, schody, zídku, mini zahrádku a další. V podstatě jde o drátěnou konstrukci naplněnou kamením. Podle hustoty ok v drátěné konstrukci se pak volí i velikost kamení.

Co je potřeba promyslet?

Než se pustíte do tvoření, je nutné promyslet, co vůbec hodláte tvořit, konstrukci, výplň a zda použijete kamínky, větší kameny či štěrk. Mezi kameny lze vybírat z žuly, mramoru, křemene, andezitu a dalšími. Vyberte takový typ kamene, který bude ladit s vaší zahrádkou, rostlinami a dalšími materiály v okolí. Ať už jde o dlažbu, terasu, altánek apod. Máte-li možnost získat větší množství kamenů levně či z přírody úplně zdarma, pak si na své zahrádce můžete vytvořit učiněné skvosty. Nechte se inspirovat a prohlédněte si přiložené video.

Inspirace na gabionové dekorace

Obrázek: pixabay.com