U prořezávání dřevin je důležitý nejen způsob, ale i správné načasování

Pokud máte zahradu, na které pěstujete stromy nebo okrasné keře, čeká vás dříve nebo později jejich prostřihávání. I když je pravdou, že řada lidí tuto činnost velmi často odkládá. Možná doufáte, že s těmito dřevinami nebude téměř žádná práce. Do jisté míry máte pravdu. Pokud nechcete, nemusíte dřevinám věnovat příliš péče a ony se o sebe samy postarají. Jestliže však mají sloužit okrasnému účelu, nebo dokonce plodit ovoce, pak je nutné o ně pečovat stejně jako o jiné rostliny.

Řez dřevinám pomůže

Mezi nejzásadnější krok v péči o stromy a keře patří prořezávání. Vhodná doba závisí na druhu stromu či keře, na počasí a dalších faktorech, ale obecně platí, že vhodný čas je v únoru a březnu a poté až v červenci nebo srpnu, tedy ve vegetačním období.

Stromy se mohou prořezávat různou technikou a s jiným cílem, ale obvykle platí, že silné zastřižení je dobré pro růst dřeva, menší zastřižení zase podpoří násadu nových plodů.

Stříhejte správně

Důležité je provést řez správně a ujistit se, že místo ošetříte vhodným balzámem, aby strom nenapadli škůdci. Stříhat byste měli hned za větevním límečkem směrem šikmo dolů. Zejména u větších ran je dobré místo ještě několik dní poté sledovat, zda se se zásahem strom zvládl dobře vypořádat.

Nikdy nezbavujte dřevinu více než 25 % větví. Takový zásah by již strom nebo keř nemusel přežít a nadělali byste více škody než užitku. Odstraňujte vždy větve, které překáží, jsou všelijak pokroucené, nebo nemají potenciál dalšího růstu.

Omladit a posílit

Řezy chrání strom před nemocemi – pokud tedy zaznamenáte napadené větve, je nejlepším řešením nemocnou část dřeviny odstranit. Zabráníte tak šíření nákazy dále a může se vám podařit ještě celý keř či strom zachránit.

Prořezávání stromů má však také velký význam pro omlazení dřevin. Tak se odstraní mrtvé, nemocné nebo poškozené dřevo a odříznou se také větve, které se kříží nebo se vzájemně brzdí v růstu. Kromě toho se odstraní výhonky rostoucí dovnitř.

Staré stromy tak dostanou žádané osvěžení, díky kterému mohou opět vyhnat nové výhonky a celý strom získá novou energii a krásu. Ozdravovací řezy není nutné provádět každoročně, postačí přibližně každé 2 až 3 roky. To samé platí také pro keře.

Vhodní pomocníci

Je jasné, že k prořezávání stromů budete potřebovat i dobrou pilku. Zvažujte zejména její hmotnost a ergonomičnost. Nevyplatí se tedy nakupovat online, ale raději si do obchodu zajděte osobně a pilku si hezky v ruce vyzkoušejte. Pokud máte jen menší dřeviny s útlými větvemi, vystačíte si s klasickou ruční pilkou, ale musíte počítat s tím, že řezání bude docela fyzicky náročné.

Možná se vyplatí zainvestovat do menší elektrické pilky, která vám námahu ušetří. Pokud nemáte poblíž připojení k elektrice, vyberte si akumulátorovou pilku s baterií, kterou můžete v pohodlí domova nabít a poté používat bez nutných kabelů.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]