Od připálené mastnoty k lesklému roštu: Očista grilu prospěje zdraví i chuťovým buňkám

Fotografie: Depositphotos

Jak se venku otepluje, nastává i sezóna pro zahradní grilování. Stojí za to se na ni pečlivě připravit, nicméně stav grilu po vytažení obvykle neodpovídá požadavkům.

Kromě různých mechanických zádrhelů je hlavní starostí jeho čistota. Přece jen na něm budete připravovat jídlo, jde tedy jak o chuť pokrmů, tak o zdraví budoucích strávníků. Očista je proto na místě, ne každý však u grilů ví, jak přesně na to. Zcela bez překážek lze grilovat na terase nebo v domě. Rozhodně vyberte prostorné místo a ujistěte se také o rovnosti povrchu. Jak ale gril vyčistit?

Důkladné čistění krok za krokem

Pokud jste zrovna testovali funkčnost, počkejte, až zařízení kompletně vychladne. Za pomoci kartáče odstraňte veškeré zbytky jídla, funguje také škrabka nebo speciální kovová špachtle. Vyjměte popelník a pečlivě vysypte popel. Na odstranění zbytků z vnitřku bude nejspíš také potřeba kartáč. Pak vnitřek otřete vlhkým hadříkem či houbou, to samé platí pro vnější povrchy. Nemálo lidí zapomíná na vnitřní stranu víka a pak se diví chuti grilovaného masa.

Prevence zašpinění grilu

Prskání marinády nebo šťávy z masa se během grilování asi nevyhnete. I tak se ale špinění grilu dá udržet na přijatelné úrovni. Před samotným grilováním si ověřte, že je rošt čistý a také dobře naolejovaný. Zabráníte tím totiž připálení jídla, a tedy i usazeninám. Dobrým nástrojem je také alobal. Zakryjte s ním rošt, případně dno grilu. Redukujete tak riziko připálení jídla, což povede opět k menšímu objemu usazenin. Pak ho jen vyměníte.

maso na roštu
Fotografie: Pixabay

Pamatujte však na to, že alobal nelze použít na celý gril – byl by omezen jeho výkon, potažmo funkčnost. Po grilování čehokoli očistěte celý gril kartáčkem, případně rovnou škrabkou. Vždy ho také uchovávejte na čistém a suchém místě, kde bude chráněn před povětrnostními vlivy. Tak vám bude bez větších zásahů spolehlivě sloužit po celé dlouhé roky.

Nejen steaky, maso a buřty

Při slovu gril si lidé obvykle představí hlavně šťavnaté maso, klobásy nebo párky. Na roštu se však dá připravit mnohem víc věcí, kterými nadchnete své hosty i rodinu. Co třeba grilovaný ananas, případně božské fíky? Takový vodní meloun ocení nejen děti, perfektně se hodí k sýrům řeckého typu. A ty zase k libovolnému masu. Velmi dobře se dá vyhrát také s grilováním toustů. I zarytí masožravci kolikrát ocení vegetariánskou verzi.

V horkém dni může být čisté maso trochu únavné, stejně tak i náročné na zažívání. Naplňte ale masem zeleninu, uvidíte, že to bude naprostý hit. V mnoha receptech na grilování dominuje pečená mrkev s bryndzou. Pro někoho překvapení, pro jiné věc, bez které už si takové zahradní posezení nedovedou ani představit.

Servírování a kouzlo čistého dřeva

Dobré pokrmy si zaslouží servis, který je jich hoden. Zkuste si zahrát na minimalistu a použijte jen několik větších dřevěných podnosů, z nichž si mohou všichni odebírat. Třeba na menší prkénka. Tento rustikální nádech se k pečeným věcem krásně hodí, a navíc si ušetříte námahu při mytí nádobí.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]