Aby se rostlinkám, ať už těm na zahradě či pokojovým dařilo, je potřeba o ně pečovat a čas od času je přihnojit. Chemických hnojiv existuje celá řada, lepší jsou však přírodní. Dobrá zpráva je, že nemusíte nic kupovat. Stačí využít zbytky, které by jinak skončily v bioodpadu či odpadkovém koši.
Tak, jako si i lidské tělo žádá k dobrému fungování minerály, vitamíny a další živiny, i rostliny potřebují výživu. Díky tomu budu prospívat a dělat nám radost. Každá rostlinka vyžaduje individuální přístup, což je nutné respektovat. Kvůli životnímu prostředí a vlastnímu zdraví je však lépe starat se o ně ekologicky. Navíc to má svou výhodu – je to i levnější.
Kvasnice
Kvasnice (droždí) patří k nejoblíbenější surovině využívané k hnojení pokojových rostlin. Když vám při pečení kousek zůstane, rozmíchejte 10 g droždí se lžíci cukru a přidejte jeden litr teplejší vody a nechte 2 hodiny odstát. Poté smíchejte roztok v poměru 1:5 s filtrovanou nebo odstátou vodou. Takové přilepšení můžete rostlinkám během zimy dopřát jednou měsíčně.
Kávová sedlina
Výtečným hnojivem je také sedlina z kávy. Vhodná je jak pro pokojové, tak zahradní rostliny. Mimo jiné odhání mravence a slimáky. Naopak lógr zbožňují žížaly, které kypří půdu a prospívají jí. Kávovou sedlinu nechte uschnout, a poté ji rozptylte po záhonu či nasypte do květináče. Můžete také zalít „druháka“, nechat vychladnout, smíchat s filtrovanou vodou zhruba 1:1 a zalévat. Kávová sedlina prospívá například azalkám, muškátům, růžím, hortenziím.
Banánové slupky
Tak ty zaručeně končí v koši. Tentokrát je však nevyhazujte, ale namočte do sklenice s vodou, den až dva nechte vyluhovat a roztok pak použijte k zálivce. Rostlinkám tak dopřejete bohatou svačinku. Banán obsahuje draslík, vápník, fosfor a látky podporující vitalitu rostlin. Často se také používají nasekané banánové slupky na zahrádce, kde se zahrabávají do hlíny (třeba k rajčatům). Podobně lze využít i slupky jablíček.
Voda z čočky, brambor, rýže
Skvěle fungují jako přírodní hnojivo i výluhy z příloh. Pozor však – nesmí být solené. Použít však můžete i vodu, kde jste přes noc namáčeli luštěniny apod. Voda z uvařených brambor (nesolená) prospívá africkým fialkám. Azalky zase uvítají vývar z rýže. Voda z čočky prospívá palmám. Výtečná je i vystydlá voda, ve které jste vařili vejce. K zalévaní můžete použít i naředěný lák z okurek, pokud jej nevypijete.
Obrázky: pixabay