Zahradnice prozradila, jaký zvolit postup při pěstování orchidejí, aby se docílilo neustálého kvetení

Fotografie: Adobe Stock

Orchideje jsou velmi originální a oblíbené pokojové rostliny, které pochází z džunglí, kde bydlí na liánách téměř bez hlíny. V přírodních podmínkách tedy rostou v horkém a vlhkém podnebí. V našich domácích podmínkách je velmi jednoduché tuto rostlinu pěstovat tak, aby nejen vypadala zdravě, ale také neustále kvetla.

Vhodné stanoviště

Aby Vám orchidej dělala radost, musíte ji co nevíce vyjít vstříc, a pokusit se vytvořit co nejpodobnější podmínky jejímu přirozenému prostředí. Pokud se Vám nedaří, aby rostlinka kvetla, může mít nevhodné teplotní podmínky. Ať už jsou moc nízké, nebo moc vysoké, je čas na změnu. Nejlepší teplotní podmínky, které orchideji můžete dopřát jsou kolem 25 °C.

Aby rostlinka správně rostla, musí mát přístup k přímému slunečnímu záření, nejlepší proto je, pokud ji můžete umístit na okenní parapet.

Fotografie: Freepik

Správná péče

Velmi důležitá je u orchidejí správná a pravidelná zálivka. Nejlepší cestou je pravidelně jednou týdně nalít vodu do květináče tak, aby byl plný. Rostlina si sama nasaje tolik vody, kolik bude na následující týden potřebovat. Po dvou hodinách vylijte veškerou přebytečnou vodu, která zůstane v květináči. Takový způsob je pro rostlinu ten nejpřirozenější. V domácím prostředí by si také dělala zásobu vody delší čas. Od věci není ani občas ji porosit listy, je zvyklá na vlhké prostředí ze své domoviny. Kropit můžete listy, květy i vzdušné kořeny.

Co se hnojiva týká, vynechte jakákoli univerzální hnojiva. Orchidej je, co se živin týká, velmi specifická rostlina, kupte jí proto speciálně hnojivo určené pro ni. Můžete ho koupit v podobě tekutého hnojiva, ale i tyčinek, které se zapíchnou do země. Každé hnojivo je jiné, proto zde, co se intervalu a množství týká, dejte na doporučené použití uvedené na obalu hnojiva.

Příliš mnoho hnojiva by v nejhorším případě mohlo vést ke ztrátě rostliny. V tom lepším byste jí pouze spálili listy nebo květy, případně by přestala kvést a začala tvořit nadměrnou produkci listů.

Fotografie: Freepik

Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu

Orchidej pochází z tropických deštných lesů, kde roste na liánách, se kterými žije v symbióze. Vzhledem k tomu, že je zvyklá žít na liánách se jedná o rostlinu, která klade velmi malé nároky na péči. Můžete jí pěstovat ve speciálních květináčích na orchideje v kůře, ale pokud máte dům vyzdobený co nejvíce přírodně, zapomeňte na plast. Velmi dobře se pěstuje v květináčích z kokosového vlákna, přichycená na kůže stromu, na větvi, nebo třeba na pěkném kameni.

Orchideje na Vás rády počkají, než se vrátíte z dovolené, vydrží bez vody velmi dlouho. Nemusíte tedy otravovat sousedy, že potřebujete zalívat kytky. Jsou velmi vděčné a postačí jim důkladné prolití jednou za měsíc. Na oplátku se Vám odvděčí obrovskými hrozny květů, které je orchidej schopná mít celoročně.

Zdroj: Gardening know how – Nikki Tilley

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]