V případě, že vyhazujete slupky od banánu do koše, děláte velkou chybu. Místo toho je vložte do hlíny v květináči s rostlinou a pozorujte silné účinky

Fotografie: Freepik

Chcete ušetřit peníze a zároveň si doma v květináči pěstovat zdravější rostliny? Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je vyrobit si zdarma svá vlastní hnojiva. A to nejlépe z organických materiálů.

Banán není jen zdravou svačinkou

Banány jako exotické ovoce jsou pro svou sladkou chuť oblíbené mezi dětmi i dospělými. Toto sladké ovoce obsahuje mnoho vitamínů a různých živin. Ty se překvapivě nacházejí i ve slupce. Jen málo lidí však ví, že banány lze použít nejen jako zdravou snídani nebo vydatnou svačinu, ale také jako neocenitelný zdroj výživy pro naše pokojové rostliny. V tomto článku si povíme, jak správně využít banán, zvláště banánovou slupku, aby nám květiny správně prospívaly.

Prospěšné minerály

Banánové slupky obsahují živiny, které jsou nezbytné pro zdravý růst pokojových rostlin. Jsou bohatým zdrojem především těchto minerálů:

  • Draslík: podporuje celkovou vitalitu rostlin, pomáhá tvořit ochrannou bariéru proti škůdcům a chorobám, reguluje až 50 enzymů v rostlině, zajišťuje tloušťku buněčných stěn a vzpřímenost stonků.
  • Fosfor: výrazně ovlivňuje plodnost a kvetení. Je nezbytný pro správný růst kořenů a je velmi důležitý při klíčení a životaschopnosti semen, pomáhá s opylením.
  • Vápník: je nejdůležitějším minerálem v půdě. Výrazně působí na vývoj kořenů a růst kmenových buněk. Pomáhá tzv. „otevřít půdu“, aby poskytla více kyslíku.
Fotografie: Freepik

4 jednoduché způsoby, jak využít banánovou slupku v péči o pokojové rostliny

Existuje několik snadných způsobů, jak pomocí banánových slupek prospět vašim květinám. Mějte však na paměti, že před použitím je nutné slupky řádně umýt, aby se zbavily nečistot, které by mohly rostlinku infikovat. Teď už se nechte inspirovat následujícími tipy:

Banánová voda

Namočte čerstvou banánovou slupku do vody a nechte 1-2 dny působit. Za tu dobu pustí slupka do vody živiny. Takto obohacenou vodou zalévejte své květiny jednou týdně.

Přidejte slupku přímo do hlíny

Nakrájejte čerstvou slupku na malé čtverečky. Nakrájené slupky položte na dno květináče a pak pokryjte zeminou pro pokojové rostliny. Naše hnojivo tak zůstane krásně skryté a bude postupně uvolňovat živiny. Pro středně velkou rostlinu bude stačit 5–7 čtverečků.

Fotografie: Freepik

Sušený banán

Banán oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Poté osušte v troubě nebo v sušičce na ovoce. Lze dát uschnout i na sluníčko (cca 2 dny). Když je banán suchý, že vypadá jako banánové „lupínky“, zamíchejte ho přímo do hlíny. Pokaždé, když budete květinu zalévat, poskytnou lupínky výživu s postupným uvolňováním.

Banánová slupka jako opěrka

Pokud pěstujete orchidej nebo jinou květinu, která má dlouhý stonek a potřebuje podpěru, umístěte celou banánovou slupku mezi stonek a podpěru. Tímto umístěním se slupka postupně rozloží, a při zalévání uvolní živiny.

Lákadlo pro hmyz

Jedinou nevýhodou při používání čerstvých banánových slupek může být to, že přitahují některé druhy hmyzu, například octomilky nebo mravence. Pokud se toho obáváte, použijte sušený banán nebo banánovou vodu (viz výše). Jinou možností je dát na parapet nádobu s víkem, do kterého uděláte malé dírky (dobře poslouží kelímek od jogurtu a přes něj potravinová fólie). Do nádoby vložte čerstvou slupku od banánu, můžete přilít i ocet, a uzavřete. To naláká hmyz a vašich květin si ani nevšimne.

Zdroj: Goodhousekeeping