Díky tomuto hnojivu z kuchyňských zbytků sklidíte tak bohatou úrodu okurek, že nebudete vědět co s nimi

Fotografie: Depositphotos

Přihnojování okurek je nezbytné po celou vegetační dobu. Zpočátku potřebují dusík, později hlavně fosfor a draslík. Ale i další minerály a vitamíny.

Stejně jako u všech rostlin, od nichž očekáváte vysokou plodnost, tak i u okurek je nezbytné hnojení. Vysazují se do prohnojené půdy, v rané fázi růstu se přidává dusík, který okurky potřebují pro růst stonků a listů, tedy zelené hmoty. Později je důležitější fosfor a draslík, jež podporují tvorbu květů a plodů. A v této fázi jsou okurky nyní, na počátku července. Nemusíte si však pořizovat žádná drahá hnojiva, která jsou plné chemie. Můžete využít leccos, co máte doma, a přitom byste to vyhodili.

Základní domácí hnojení

Chcete-li sklízet plné košíky okurek celé léto až do podzimu, pak jim musíte přidávat dostatečné množství živin. A správný výběr hnojiva může výrazně ovlivnit zdraví rostlin a kvalitu plodů. Pro domácí hnojení okurek je možné využít řadu přírodních materiálů, které máte často k dispozici v domácnosti nebo přímo na zahradě. Mezi osvědčené zdroje patří kompost, jenž je bohatý na živiny a zlepšuje strukturu půdy.

Další možností je slepičí trus, který je výborným zdrojem dusíku, ale je třeba ho správně kompostovat, aby nedošlo k poškození rostlin kvůli vysokému obsahu amoniaku. Uvedená hnojiva zapracujte do půdy na podzim, anebo nejpozději brzy na jaře, aby se stačila v půdě rozložit. Tak nepoškodí sazenice, nýbrž jim dopřejí spoustu živných látek, píše web MagazínDoma.

Díky dodání živin již při výsadbě porostou rostliny bleskurychlým tempem. Použijte hnojivo z kuchyně

Přihnojování během vegetačního období

Přihnojování okurek je správná cesta k bohaté úrodě a zdravým rostlinám. Začít můžete zbytky kávy – tedy kávovou sedlinou nebo vylouhovaným čajem (obsah použitých čajových sáčků; využijte černý, zelený nebo bylinkový čaj, ovocný nikoliv). Tyto dvě ingredience dodají do půdy dusík a ten – jak již bylo výše zmíněno – se rostlinám přidává v rané fázi růstu. Dřevěný popel už dusík neobsahuje, ale poslouží jako zdroj draslíku a vápníku, což je přínosné pro násadu květů a plodů. Vhodným obdobím pro přihnojování popelem ze dřeva je tedy červen a počátek července.

A to není všechno…

  • Cibulové slupky – obsahují zejména hořčík a draslík. Posilují a vyživují kořenový systém, přispívají k lepší kvalitě plodů a snad i jejich chuti. Mají antibakteriální a protiplísňové účinky, a proto rostliny přirozeně chrání před plísněmi a hnilobou. Zlepšují odolnost rostlin vůči škůdcům. Navíc zlepšují strukturu půdy. Jak hnojivo z cibulových slupek vyrobit, jsme na BydlímeÚtulně popsali už v minulosti
  • Jícha z kopřiv – zkvašené kopřivy obsahují mnoho minerálních látek, hlavně však dusík, fosfor a draslík a také vitamíny. Příprava jíchy je jednoduchá, ale trvá poměrně dlouho. Stačí naplnit desetilitrový kbelík nasekanými kopřivami a zalít odstátou vodou. Pak je necháte alespoň dva týdny kvasit na teplém místě. Vzniklé hnojivo je velmi silné, a proto je musíte zředit. K zálivce použijte 500 ml hnojiva na 10 litrů vody. Jíchu můžete použít nejen na okurky, ale na řadu dalších plodin. Kopřivy fungují i jako přírodní insekticid. Zápach jíchy je přirozený, neznamená, že by se zákvas zkazil.
Jícha z kopřiv je vynikajícím hnojivem pro okurky
Fotografie: Pixabay
  • Mléčné výrobky, jako je syrovátka, kefír nebo ředěné mléko, mohou pomoci zvýšit obsah vápníku a podporují zdravý vývoj a růst, sdělují na webu DůmAZahrada.
  • Hnojivo z droždí – můžete je vyrobit z čerstvého i sušeného droždí. Kvasinky jsou jednobuněčný organismus, který je bohatý na vitamíny skupiny B, aminokyseliny a další živiny. Podporují růst tak, že zlepšují strukturu půdy a zvyšují její mikrobiální aktivitu. Kvasinky v droždí stimulují procesy v půdě, jež pomáhají uvolňovat živiny a dostávat je až ke kořenům rostlin. Přihnojování okurek droždím nejen podporuje vývoj rostlin, ale také zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem a škůdcům.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*