Malý hobití dům splnil velké sny. Z každého kusu obydlí čiší vynalézavost a řemeslná zručnost

Fotografie: JordyMeow / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Nejspíš každý sní o vlastním bydlení v nějaké opravdu půvabné lokalitě. Ne všem se však takový sen splní. V tomto případě to má ale ještě něco navíc.

Bogdan Pekalski dokazuje nejen to, že opravdu stojí za to jít si za svými sny. Tento truhlář totiž dokázal postavit celý dům v opravdu úchvatném pohádkovém stylu. Trochu připomíná hobití noru z Pána prstenů. Bogdan je řemeslník s opravdu bujnou fantazií, který o vlastním bydlení snil od dětství. Nakonec se rozhodl převést pouhé sny na realitu a zvláštní příbytek postavit v Babicích u Przemsylu na Podkarpatsku. Není to však jediná věc, která činí dům unikátním.

Hobití nora ve svahu

Chata je zasazená do kopce a krásně koexistuje s okolní přírodou. Skutečně tak připomíná Dno pytle Bilba Pytlíka. Tesař na svém snu pracoval po celé 4 roky, jeho úsilí se však rozhodně vyplatilo. Prakticky všechno je tu vyrobeno ze dřeva, hlíny, kovu a skla. Na každém kusu je vidět řemeslná zručnost a také nespoutaná vynalézavost. Především tím, že celý dům vznikl bez jediného kusu hřebíku. Tomu se teprve říká důmyslný přístup, hlavně když obsahuje prvky luxusu.

Od redaktora TVP Info pak Bogdan nepřekvapivě dostal přezdívku „umělecký truhlář“. Není se čemu divit, protože originální zpracování a ohromující design jsou skutečně působivé. Stavitel sám však dle svých slov zůstává jen „prostým tesařem“. Ostatně tvrdí, že právě takový dům si může postavit skutečně každý. Svou vášeň pro dřevo nazývá docela trefně „nemocí“, ovšem množství přírodních materiálů uvnitř je zcela ohromující.

Dřevo, kam se podíváš

V kuchyni najdete stůl ze dřeva starého 140 let, celý dům má také řadu inovativních a bezprecedentních prvků. Vtipnou částí je dřevěné okno koupelny jako dvířka pračky. Nejvíce však asi zapůsobí výhled z jeho ložnice přímo na údolí San. Jak Bogdan sám podotýká: „Nechce se ti tady vstávat.“ Najdete tu i bazén a minipláž. Jde o další důkaz toho, že sny je opravdu potřeba uskutečňovat. Ten jeho je jedinečným uměleckým počinem, stejně jako majitel.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]