V případě, že se v pračce objeví plíseň, je nutné okamžitě jednat. Zbavit se jí nebylo nikdy jednodušší

Fotografie: Freepik

Do pračky dáváme špinavé prádlo, o kterém se po praní domníváme, že je hygienicky čisté. Ovšem ne tehdy, když máte špinavou pračku.

Pračka má být čistá, udržována, a ne špinavá a plesnivá. Pokud si nechcete zadělávat na kožní potíže, bude potřeba o pračku pečovat. Bude tak lépe a delší čas fungovat a také s jistotou budete moci říct, že je vaše prádlo svěží a čisté. Pokud pračku pravidelně nečistíte, mohou se v ní usazovat nečistoty, zbytky pracího prášku, zůstane voda v těsnění u bubnu pračky a začne plesnivět.

Jakmile se začne tvořit zápach, na vině budou bakterie a plísně. Tento zápach se rád přenáší na oblečení. Proto mějte na paměti, že bude potřeba pračku pravidelně čistit, abyste se zbavili nečistot, plísní, ale i vodního kamene. Čištění můžete provádět pomocí levných a osvědčených produktů.

Fotografie: Freepik

Čistěte pomocí bělidla

Všichni víme, že po praní v pračce může zůstat zbytek pracího prášku nebo vlhkost. Tyto faktory podporují tvorbu plísní. Je zapotřebí pračku nechat otevřenou a nevkládat do ní další prádlo ihned po vyprání. Místa, jako jsou dávkovače nebo gumové těsnění trpí nejvíce. Tyto místa můžeme účinně vyčistit bělidlem. Stačí smíchat sklenici bělidla a tři litry horké vody. Do roztoku namočte hadřík. Poté s ním vyčistěte zásobník, ale i těsnění u bubnu. Po umytí bude dobré, když zapnete prázdnou pračku na co nejvyšší teplotu a necháte tak očistit zbytek plísně a bělidla.

Čištění pomocí octu a sody

Dalším účinným čističem všech zákoutí i trubek je ocet se sodou. Smíchejte deset lžic jedlé sody s deseti lžícemi octu a naneste směs na těsnění a všude tam, kde je plíseň nebo zašlá špína. Pozor, do sody přilévejte ocet pomalu, vznikne reakce. Pokud vám zbyde ocet se sodou, vylijte jej do bubnu pračky. K tomu přidejte ještě čtvrt šálku sody a spusťte program na 90 stupňů.

Fotografie: Freepik

Jak lze zabránit vzniku plísní

Čištění výše uvedenými prostředky vás zbaví plísní, ale ne navždy. Pravidelně, alespoň jednou týdně opakujte mytí bubnu pračky pomocí sody nebo dvou sklenic octu. Někteří lidé přidávají ocet do pračky s každým praním, aby měli oblečení měkké a svěží. Zároveň tímto způsobem odstraní usazeniny a u bubnu se nebudou tvořit plísně. Je ale také důležité, abyste po každém praní nechávali dvířka pračky otevřené, jinak nezabere ani ocet. Musíte nechat pračku řádně vyschnout, nepodporujte růst vlhkosti.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]