Používání pračky pro praní prádla se každému zdá snadné. Ale i v takové situaci můžete udělat chybu. Zjistěte, co můžete udělat špatně a jak se tomu vyvarovat.
Možná se zdá, že praní v automatické pračce nemůže být jednodušší. Vhodíte prádlo do bubnu, nastavíte požadovaný režim, přidáte prášek nebo gel a necháte prádlo vyprat. Nicméně nyní bude řeč o chybách, které při používání pračky dělají i zkušené ženy v domácnosti. I ostřílené hospodyňky totiž dělají alespoň jednu ze tří nejbanálnějších chyb. Ačkoliv je to možná překvapující.
Sypání prášku do bubnu pračky
Některé hospodyňky sypou prací prášek přímo do bubnu pračky. Doufají, že se tak prášek rychleji rozpustí, což znamená, že výsledek praní bude lepší. Bohužel vás musíme zklamat. Tímto způsobem naopak zpomalíte proces rozpouštění prášku. Usadí se na dně a během praní se postupně vymývá ze stroje, aniž by se vůbec rozpouštěl. Dost možná jste si všimli, že jakmile pračku spustíte, prášek nepůsobí hned na začátku.
Pračka nejprve spustí vodu, aby se prádlo důkladně namočilo. Poté se teprve prášek dodává tak, aby se nevysypal z bubnu, ale zůstal na mokrém prádle. Až teprve během procesu praní se prací prášek postupně rozpouští a působí na nečistoty, které jsou na oblečení a látkách. Příliš velké množství pracího prášku v pračce také vede k poruchám, avšak ne najednou. Nejprve se ve stroji objeví nepříjemný zápach a začne růst plíseň. O její přítomnosti možná ani nevíte, protože se usadí na vnitřních částech pračky.
Ukládání špinavého prádla do bubnu pračky
Pokud máte malou koupelnu a máte ve zvyku špinavé prádlo házet do pračky ihned bez úmyslu začít prát, nedělejte to. Raději si najděte místo, kam špinavé prádlo budete dávat předtím, než se rozhodnete ho vyprat. Ušetříte tak svou pračku brzkého zničení. Prádlo totiž absorbuje vlhkost, tím se „potí“, a nedovoluje tak pračce dobře a správně vyschnout.
Ještě horší variantou je vhodit do stroje vlhké špinavé prádlo, například kuchyňské utěrky nebo mokré ručníky. To přispívá k rozvoji různých patogenních bakterií, které nebude tak snadné odstranit. Pokud se vám to již stalo, je nutné pračku kompletně vyčistit a vydezinfikovat. Bakterie mohou poškodit nejen pračku, ale i vlákna dalšího oblečení.
Nechat dvířka otevřená, nebo zavřená?
Toto je asi tou nejčastější otázkou. Někdo dvířka po praní rovnou zavře, někdo je nechává otevřená. Pravdou ale je, že dvířka by měla být po procesu praní na několik hodin otevřená a nejlépe ve větraném prostoru. Pokud pračku nemáte v takovém prostoru umístěnou, je třeba nechat dvířka otevřená o dost delší dobu.
Jestli je to možné, je nejlepší mít dvířka pračky neustále otevřená. Pokud se obáváte, že by těsnění vašeho stroje mohlo vyschnout, použijte lubrikanty na silikonové bázi. Jestliže vám ale rozměry vaší koupelny neumožňují mít dvířka neustále otevřená, otevřete je jen na noc nebo při odchodu z domu, aby se pračka přece jen trochu provětrala.
Zdroj: BHG