Instalatéři nebudou mít práci. I beznadějně ucpaný odpad člověk zvládne uvolnit bez návštěvy hodinového manžela

Fotografie: Depositphotos

Ucpaná vana není nic příjemného, obzvlášť pokud si chcete takovou horkou vanu dát. Není ale třeba hned volat instalatéra, vyřešit to můžete i sami.

Občas si každý chce dopřát příjemnou horkou vanu a relaxovat po náročném dni. Jenže může nastat situace, kdy se vám z vany stane minibazének – voda zkrátka přestane odtékat. Takovou situaci můžete vyřešit i sami, nemusíte kvůli tomu utrácet za instalatéra. Stačí, když si vyzkoušíte některý z tipů níže, a tak zjistíte, který z nich vám bude vyhovovat nejvíce.

Jedlá soda nebo její kombinace s octem

Jedlá soda a ocet, proslulé svými kulinářskými vlastnostmi, se mohou hodit také při čištění van a dřezů. Budete potřebovat 1/3 šálku jedlé sody, 1 šálek octa a vařící vodu. Připravte si jedlou sodu a ocet a dejte je stranou. Dále si připravte hrnec s vodou, kterou dáte vařit. Poté pomalu slijte polovinu horké vody do odpadu, přidejte jedlou sodu a nechte ji alespoň 5 minut působit. Mezitím v hrnci smíchejte ocet se zbylou vodou a opět slijte do odpadu. Nechte působit asi 30 minut. Nakonec odpad opět zalijte horkou vodou, aby se zbytky octa a sody odstranily.

Vana se často ucpe nahromaděním špíny a vlasů těsně pod odtokem. V tomto případě použijte krystaly sody. Jsou totiž ještě silnější než jedlá soda, pokud ucpání přetrvává. Za tímto účelem vsypte dvě velké lžíce tohoto produktu do odpadu a poté ho zalijte velmi horkou vodou. Nechte působit asi třicet minut nebo i přes noc, než odpad zalijete další várkou horké vody. Nezapomeňte během všech fází této operace používat gumové rukavice.

Pomocníkem mohou být i drátěné ramínko nebo prostředek na nádobí

Zbavte se ucpané vany bez použití tekutých čističů odpadních vod nebo chemikálií. Je to možné, stačí použít vaše staré drátěné ramínko. Najděte si ve skříni jakékoliv drátěné ramínko, které lze snadno a bez větší námahy ohnout. Rozviňte ho a nechte poslední část, tu obloukovou. Zasuňte drát skrz háček do odpadu, dokud neucítíte odpor. Zatlačte trochu více a několikrát zatáhněte, abyste snadno odstranili zbytky.

Fotografie: Pixabay

S ucpáním odtoku vany vám pomůže také horká voda v kombinaci s prostředkem na nádobí. Nalijte ½ šálku mycího prostředku na nádobí do odpadu a počkejte několik minut. Mezitím nechte vařit trochu vody. Asi po 20 minutách slijte horkou vodu do odpadu. Pak pomocí přísavky odsajte nečistoty. S těmito velmi účinnými triky bude čištění vany velice snadné. Při práci však buďte opatrní a dodržujte preventivní opatření.

Zdroj: Hunker

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]