Chytrá domácnost má i stinné stránky. Mezi nevýhody patří i možný únik dat a vysoká cena

Fotografie: Jan Prucha / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Chytrá, nebo hloupá? Jaká je vaše domácnost? Inteligentní systémy vám mohou ušetřit mnoho peněz, nicméně mají i své nevýhody.

Přestože se pořizovací cena pohybuje ve statisících, náklady na chytrou domácnost už mnozí považují za investici. Investici do své bezpečnosti, do pohodlí, do možnosti řídit svůj domov online i třeba z práce. Opravdu má ale SMART home jenom výhody?

Chytrá domácnost vás vítá

„Hloupé“ vybavení je v posledních letech podle Chytré-Bydlení nahrazováno inteligentními spotřebiči. A v čem spočívá jejich chytrost? Především v tom, že s vámi umí spolupracovat. A to i na dálku. Před příchodem domů tak můžete snadno vyslat robotický vysavač poklidit, zatáhnout si žaluzie, přitopit si nebo třeba i rozsvítit. Po příjezdu z práce vás tak doslova bude vítat teplo vašeho domova. Zní vám to jako hudba budoucnosti? Pak vítejte v budoucnosti.

Chytrá domácnost zkrátka umí mnohé usnadnit, ale její hlavní výhoda spočívá v tom, že je úsporná, jak připomíná portál Byty. Žaluzie lze korigovat podle slunečního svitu, vytápění pak podle toho, jestli je někdo doma. V podstatě pak taková domácnost výrazně šetří, aniž by to dělala složitě přes hledání vhodné teploty vytápění a větrání, což jsme na BydlímeÚtulně uváděli jako důležité faktory úspory.

Spotřebují spoustu elektřiny, aniž by je někdo používal. Je vhodné zvážit odpojení i televize a modemu

V bezpečí před světem. Nebo ne?

Mnoho domácností volí cestu chytrých spotřebičů i z důvodu bezpečnosti. Součástí totiž bývají i třeba senzory pohybu, detektory otevřených oken nebo kamery. Čím větší pocit bezpečí ale rodinu uklidňuje, tím snadnější je usnout na vavřínech. I zloději jdou s dobou a jejich praktiky se v tomto směru přizpůsobují. A hlavně vám kromě peněženky mohou ukrást něco mnohem důležitějšího – vaše data.

Robotický vysavač
Fotografie: Freepik

I zdánlivě „obyčejné“ smart spotřebiče tak mohou využít ve svůj prospěch. Jak se lze dočíst na portálu iDnes, z robotického vysavače se tak během chvíle může stát špion. Přestože totiž neobsahuje mikrofon, hackeři jsou schopni jeho prostřednictvím poslouchat hovory ve vaší domácnosti. Další nevýhodou chytré domácnosti pak bývá již zmíněná vysoká pořizovací cena, případně to, že spotřebiče, které nejsou od stejného dodavatele, si „nemusí rozumět“.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]