Spotřebují spoustu elektřiny, aniž by je někdo používal. Je vhodné zvážit odpojení i televize a modemu

Fotografie: Depositphotos

Abyste měli své účty za energie pod kontrolou, měli byste se zaměřit především na zařízení, které patří k největším nenápadným žroutům.

Zvyšování cen za energie přimělo spoustu domácností začít si svou spotřebu více hlídat a kontrolovat. Aniž byste se museli omezovat, můžete ve skutečnosti výrazně ušetřit, pokud si dáte pozor na tyto nejčastější chyby. Podle webu EleganzaPlus má každý doma hned celou řadu spotřebičů, které ho zbytečně obírají o spoustu peněz. Za rok byste přitom jejich správným vypnutím mohli ušetřit až stovky, nebo dokonce i tisíce korun.

Jak ušetřit za elektřinu

Existuje hned několik způsobů, jak snížit spotřebu energie v domácnosti, navíc s tím i spojené výdaje. Nemusíte se přitom ani výrazně omezovat, stačí se jen zaměřit na nenápadné žrouty, které ze sítě stále určité množství odebírají. I když je vypnete, ve skutečnosti se jen přepnou do pohotovostního režimu a čekají, kdy budete v jejich používání pokračovat, jak jsme psali i dříve na BydlímeÚtulně.cz.

Pozor na televize a modemy

Spotřeba televize, modemů a digitálních dekodérů není zrovna zanedbatelná. A to ani v případě, že tyto zařízení vypnete. Abyste těmto zbytečným výdajům předešli, vyplatí se používat vypínací zásuvky, prodlužovačky nebo jiné přístroje a pomůcky, které zcela zabrání průtoku energie do příslušných zařízení. Díky nim budete mít celkovou spotřebu mnohem více pod kontrolou.

Počítače a jiná zábavní elektronika

Podobně jako předchozí zařízení, i počítače nebo herní konzole spotřebovávají velké množství elektrické energie. Pokud je nepoužíváte, musíte je zcela vypnout, ne jen přepnout do úsporného režimu nebo hibernace. To samé platí v případě notebooků, které byste rozhodně neměli neustále nabíjet. Naopak se snažte jejich nabíjení co nejvíce omezit, abyste tím baterii nepoškodili. Energii ze sítě odebírá i neustále zapojená nabíječka na mobil.

televize ovladač
Fotografie: Pixabay

Účty za topení se budou platit příjemněji. Bublinková fólie a těsnění uleví rodinné peněžence

Zařízení v kuchyni

Obyčejná i mikrovlnná trouba neustále čerpají energii, zvláště v případě, že na nich svítí časový údaj. I když se jedná o malé množství, ve výsledku se to nasbírá a za rok tak na těchto spotřebičích zbytečně utratíte stovky i tisíce korun. Abyste je nemuseli neustále vytahovat a zapojovat ze zásuvky, opět se vyplatí použít některé z úsporných opatření.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]