Interiér a jeho volnost aneb méně je někdy více

V posledních letech mnoho lidí propadá minimalistickému pojetí interiéru. Vsázejí na jednoduché, ale velmi účinné kousky nábytku a doplňků. Rozhodně lze dnešní minimalismus považovat za trend, který jen tak neusne. Je čím dál oblíbenější, a to už od 50. let minulého století.

Začínal se nejdříve projevovat v sochařství a malířství, ale výrazně se dotýká i architektury. Jde v něm především o propojení těch nejjednodušších prostředků s maximálním účinkem. Interiér se oprostil od nepotřebného.

Interiér jako ze škatulky

Minimalistický interiér mnoho lidí stále odsuzuje, libují si jej jen na fotografiích, kde se krásně vyjímá a lépe se takové byty a domy prodávají. Není však mnoho lidí, kteří by v takovém prostředí dokázali žít. Navíc je takové zařízení interiéru finančně náročné – není sice potřeba mnoho nábytku, ale důraz je zde na kvalitu, která něco stojí.

Chcete také takové prostory?

Místnosti, které chcete v duchu minimalismu, musí přímo vyzývat k takovému uspořádání. Usiluje se o maximální čistotu, efektivní „schovky“ na přebytečné věci. Je důležité vybírat hladké materiály snadné na údržbu.

Co je důležité

Minimalisticky se nedá zařídit každý dům či byt. Pokud máte všude rozložené koberce, vsazená okna mají barevné rámy a místnost není plná světla, bude předělání stát mnohem více. Pokud se do toho však pustíte, vždy začínejte od podlahy. Rozhodně nevolte koberce, linolea. Velmi efektivní je dřevěná podlaha. Poté se zaměřte na roli světla. Zbavte se záclon, garnýží, na parapetu neskladujte květiny.

Nábytek

V obývacím prostoru postačí jedna dobře zvolená sedačka. Zajímavě vypadá i vyvýšená podlaha, pod kterou se skrývá prostor pro knihy a jiné věci a na ní sedací polštáře místo zmíněné sedačky. KE štěstí by vám poté už měly postačit jen holé stěny s televizí, pár designových doplňků – například neobyčejný květináč. A to je vše, s čím si vystačíte. Je to váš šálek kávy?

Obrázek: pixabay