Domácí čistící prostředky na podlahu: Lze je vyrobit doma za pár korun a ty kupované hravě strčí do kapsy

Fotografie: Depositphotos

Většina z nás používá drahé chemické čističe na podlahu, které nejsou zrovna dobré pro lidské zdraví. Čističe si ale můžete vyrobit i doma – snadno a ekologicky.

Čisticí výrobky pro domácnosti mohou být hodně škodlivé pro naše zdraví a i pro životní prostředí kolem. Obsahují velké množství toxických sloučenin, které mohou způsobit řadu závažných onemocnění jako například astma, vyrážky nebo podráždění dýchacích cest. Proto ale existuje několik snadných ekologických řešení, které si můžete vyrobit doma z běžných domácích věcí. Nejenže ušetříte značnou část peněz, ale vaše zdraví vám poděkuje.

Přípravek na čištění podlah

V případě, kdy hledáte vhodnou ekologickou variantu, jak a čím vyčistit podlahu bez nadměrného použití chemikálií, můžete si vyrobit tento roztok, který podlahu vyčistí, vyleští a nezanechá žádné stopy. K jeho přípravě budete potřebovat 250 ml octa, 4 lžíce jaru na nádobí a půl litr vody. Začnete tím, že vše nalijete do plastové láhve nebo do rozprašovače a pořádně a pečlivě promícháte.

Pokud chcete směs použít, nastříkejte ji přímo na podlahu a umyjte ji hadrem nebo mopem. Jestliže chcete vyčistit i spáry mezi dlaždicemi, neváhejte přidat do směsi několik lžic jedlé sody. V tomto případě ale nechte působit promíchanou směs několik minut, protože kontakt jedlé sody a octa způsobí šumivou reakci. Tento přípravek můžete využít na většinu druhů podlah a i například na dlaždicové stěny.

Několik přírodních variant pro výrobu čisticích prostředků

Nemusíte však využít jen variantu s octem, existuje hned několik dalších levných a ekologických možností. Jednou z variant je černé mýdlo, které působí pozitivně nejen na pleť a lidské tělo, ale má i odmašťovací a dezinfekční schopnosti pro všechny typy podlah. Stačí pouze nadrobit mýdlo, přidat ho několik lžic do vody, promíchat a směs je připravena k okamžité aplikaci.

Fotografie: Pixabay

Druhou a účinnou variantou je marseillské mýdlo, které se osvědčilo tím, že zanechává podlahu čistou a lesklou, a bonusem je i příjemná vůně. Nejvíce se však doporučuje na linolea, jež jsou na špínu náchylná. Poslední skvělou variantou je také směs citrónu, marseillského mýdla a vody. Smíchejte všechny ingredience v kbelíku, nechte směs chvilku odležet a potom ji můžete aplikovat na podlahu. Výsledkem bude krásná a čistá podlaha.

Zdroj: BobVila

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]