Útulné, čisté skandinávské bydlení opticky zvětšuje interiér

Skandinávské bydlení není pouze chladný a sterilní styl působící neosobně. Právě naopak. Je to bydlení světlé, čisté a útulné. Zařizuje se poměrně snadno a dobře se také snese s dalším vybavením. Zařídit bydlení ve skandinávském stylu dokáže úplně každý, nemusíte být přitom bytový designér.

Jen člověk bez špetky fantazie by mohl tvrdit, že je to styl neosobní a studený. Pravdou je, že seveřané vynikají svou jednoduchostí a praktičností, útulnost je prioritou. Jelikož ve skandinávských zemích ceny bytů dosahují poměrně vysoké částky, je nutné šetřit na jejich velikosti a prostor získat pomocí praktického vybavení a světlých barev. Proto tento styl uvítáte v malých bytech a místnostech.

Použité materiály

Klíčovou roli hrají jemné barvy a světlo. Nechybí ani spětí s přírodou, proto se v interiérech objevuje poměrně často dřevo, kůže, ale i kov. Dalším vhodným materiálem při zařizování ala skandinávské bydlení je sklo. Všudypřítomné dřevo a jemné barvy dodají na útulnosti a zařídí, aby se člověk cítil útulně.

Světlé i syté barvy

Z barev dominuje čistě bílá, krémová, bílá káva, cappuccino, světle šedá, starorůžová a další světlé barvy. Volba světlých barev je opodstatněná. Skandinávské státy si díky nim vynahrazují nedostatek denního světla, se kterým se potýkají převážně v zimním období.

Medicínou na depresi jsou pak syté barvy, které však světle laděný interiér oživí. Pokud tedy toužíte i po sytých barvách, sáhněte po zářivě žluté, středně modré či červené. Nezapomínejte však, že vše ostatní by mělo zůstat světlé. Vyhýbat se nemusíte ani abstraktním vzorům na čalounění či tapetách. Výjimkou není ani černá barva, která se objevuje na okenních rámech, fotoráměčcích nebo ve vzorech tapet. Máte-li černou sedací soupravu a toužíte si zařídit bydlení podle tohoto stylu, pak nezoufejte. Stačí světlounký přehoz, polštářky a světlý vzdušný nábytek.

Jednoduchý světlý nábytek

Co se nábytku týče, zapomeňte na ten masívní a složitě zdobený. Skandinávský styl dává přednost jemným a čistým liniím – jednoduchosti. Podobně jsou na tom i dekorace a další doplňky. Rozhodně jich nesmí být přehršel.

A jakou podlahovou krytinu zvolit? To se dozvíte v našem minulém článku: Bydlení ve stylu Skandinávie

Obrázek: pixabay.com