Investiční platina jako součást portfolia: proč byste o ní měli uvažovat?

platina

Platina je mezi investory a sběrateli stále hodně opomíjený kov i přesto, že má velký potenciál. Patří k nejvzácnějším kovům na světě a jako taková je skvělým doplňkem portfolia. Víte proč?

Ať už je to její vzácností a omezenými světovými zásobami, nebo tím, že je odolnější, tvrdší a má větší hustotu než zlato a stříbro, v celosvětovém měřítku je platinový kov hodně drahý a má ty nejlepší předpoklady k budoucímu zajímavému zhodnocení.

Najde si platina místo ve vašem portfoliu?

Na rozdíl od zlata nebo stříbra byla platina definována poměrně pozdě, až v 18. století. Má výborné vlastnosti a hojně se využívá v průmyslu. Jelikož jsou její zásoby na zemi omezené, řadí se mezi vzácné kovy a je jedním z nejdražších na světě – svou cenou často převyšuje i cenu zlata.

Má stříbřitě bílou barvu a je hodně odolná vůči chemikáliím. V průmyslu je platina v podstatě nenahraditelná, alespoň v současnosti. Na rozdíl od zlata není platina osvobozena od DPH. Investoři nakupují hlavně platinové slitky a mince, aby zabezpečili své portfolio.

Jak se pohybuje cena platiny?

Platinové mince a slitky pochází ze světoznámých rafinérií a mincoven. Uznávají je všechny světové trhy a odpovídají londýnskému standardu Good Delivery. Cena platiny byla za posledních mnoho let jen v málo případech nižší než cena zlata. V takovém období se nachází i teď. V současnosti se cena platiny za gram pohybuje kolem 30 dolarů, pro její nákup a zařazení do portfolia tak může právě nyní být pro investory vhodná chvíle.

Platina se hodí pro zkušenější investory

Platina svou povahou a využitím rozhodně patří do investorského portfolia. Vzhledem k tomu, že její cena je hodně závislá na stavu ekonomiky a reaguje také na to, jak se využívá v různých odvětvích, její koupí se z části spoléháte na prosperitu průmyslu a ekonomiky. Proto je vhodné, abyste uměli odhadnout situaci a rozhodnout se pro nákup, případně nabídnout platinu k výkupu za výhodnou cenu v pravý čas.