Vana jako z paláce: 20% ocet vyčistí povrch k nepoznání. Bude vypadat téměř jako při koupi

Fotografie: Frank C. Müller / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mytí vany zřejmě nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti. Přesto byste ji i celou koupelnu měli udržovat v co největší čistotě. Takto můžete vanu snadno a rychle vyčistit.

Udržet čistotu v koupelně může být pěknou výzvou. Vlivem vodního kamene, používání mycích přípravků a vysoké vlhkosti to může být nadlidský úkol. Přesto je mytí vany jednou z nejdůležitějších činností, kterou byste neměli zanedbávat. Hlavním důvodem je, že v tomto místě provádíte i své hygienické rutinní činnosti, jejichž kvalita může být stavem vany ovlivněna. Usnadněte si čištění vany i sprchového koutu pomocí tohoto triku.

Vyčistěte vanu pomocí octa

Ve spoustě koupelen lze dodnes najít staré vany, jejichž čištění je ještě náročnější než u modernějších typů. Přesto existuje jednoduchý trik, který dokáže všechny povrchy vany dokonale vyčistit. Pro důkladně vyčištění vany si připravte 20% ocet a obyčejný prostředek na mytí nádobí. Nemusíte utrácet peníze za drahé speciální čisticí prostředky plné nebezpečné chemie. Použijte k jejímu mytí ocet z kuchyně a užijte si relaxační koupel v dokonale umyté vaně.

Jak vanu účinně vyčistit

Abyste vanu zbavili všech usazených nečistot i vodního kamene, smíchejte 20% ocet s trochou prostředku na mytí nádobí a pomocí rozprašovače tento roztok aplikujte na povrch vany. Minimálně 30 minut ho nechte na vaně působit a následně ji kartáčem vydrhněte. Jakmile máte vanu umytou, opláchněte ji proudem čisté vody a usušte ji, nebo ji nechte přirozeně uschnout.

Vyčistěte plíseň kolem vany

Pro vyčištění silikonu nebo spár kolem vany si vytvořte čisticí pastu z vody a jedlé sody. Tu naneste na plíseň a nechte ji několik hodin působit. Pokud jsou skvrny plísně velké nebo zažrané příliš hluboko, naneste pastu na vatový tamponek a přiložte ho na poškozená místa. Pro zvětšení efektu můžete na místa nastříkat trochu octu. Nechte ho přes noc působit a další den zbytky plísně vydrhněte pomocí starého zubního kartáčku.

kachlíková koupelna
Fotografie: Pixabay

Udržte svou koupelnu čistou

Předejít vzniku plísní i dalším problémům můžete tím, že budete dodržovat jednoduchá pravidla. Vlivem příliš velké vlhkosti a horkých par jsou v koupelně ideální podmínky pro množení plísní i bakterií. Pravidelně proto koupelnu umývejte, dostatečně často a pravidelně větrejte, měňte ručníky a perte podložky, kde by se veškerá špína a další nečistoty mohly usazovat. Stav koupelny může ovlivňovat nejen kvalitu vaší hygieny, ale i vaše zdraví.

Zdroj: Tudasfaja

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]