Jednoduchý pěstitelský fígl, jak doma úspěšně pěstovat avokádo

Fotografie: Depositphotos

Avokádo je lahodné ovoce plné zdravých tuků. Za správných podmínek mohou jeho stromy dosáhnout až výšky dvaceti metrů. U nás však takto dobře růst nebudou.

Rostlina avokádo pochází ze Střední Ameriky. Potřebuje tedy spoustu tepla, slunečního svitu a také vlhkosti. Avokádo má velké, lesklé a stále zelené listy. Může jít o velmi atraktivní pokojovou rostlinu. Pokud máte rádi výzvy a máte dostatek trpělivosti, tak si můžete vypěstovat rostlinu avokáda z jeho zakoupeného plodu. Stačí nechat si pecku.

Pecku zasadíte do vlhkého kompostu

Stačí si koupit avokádo v obchodě a jeho pecku zasadit do květináče. Pecku zasypte vlhkým kompostem a počkejte až se objeví výhonek. Pravděpodobně si nikdy nevytvoříte domácí guacamole, ale během pěstování se můžete dobře bavit. Ideálnější než pecku je však vhodné koupit si rostlinu, která je odolná vůči chladu a bude tak vhodnější pro pěstování v našem podnebí. Pokud však přeci jen chcete zkusit štěstí, je vhodné přimět pecku vyklíčit.

Fotografie: Depositphotos

To uděláte působením tepla a vlhkosti. Jednou z populárních metod, jak nechat vyklíčit je prorazit pecku čtyřmi párátky a zavěsit ji nad šálek s vodou. Dbejte na to, aby se kousek pecky dotýkal vody. Takto rostlinu uchovávejte na teplém místě. Asi po šesti týdnech uvidíte kořeny. Stejně tak můžete nechat pecku na slunném parapetu a zalít ho v okamžiku, když se začne štěpit. Nebo pecku posypte, dobře zalijte a nechte vyklíčit na teplém a tmavém místě.

Péče o vaše malé avokádo

Jakmile bude vaše sazenička vyklíčená, nasaďte ji do velkého květináče, kde bude mít dostatek prostoru pro růst. Když bude vaše rostlina avokáda asi 30 cm vysoká, odřízněte ji, abyste podpořili nový růst. Avokádo vám nebude tolerovat silně nachlazení. Je tedy nutné ho pěstovat ve skleníku . Pokud máte dobře chráněnou zahradu v mírné oblasti, je možné, že se mu bude dařit i venku. Nebo ho můžete ven přesunout alespoň na léto.

Fotografie: Depositphotos

Udržujte svou rostlinu dostatečně zalévanou a během vegetačního období i dobře krmte tekutou rostlinnou potravou. Avokádový strom může za správných podmínek přinést ovoce až za deset let. Mnoho avokád je samoplodných, ale pokud vaše rostlina kvete, je nutné ji nejprve ručně opylovat, abyste získali ovoce. Nebude to jednoduché a je to běh na dlouhou trať. Přejeme vám hodně štěstí a spoustu úspěchů při pěstování.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]