Jak doma zajistit bezpečí pro vaše dítě, pokud máte v rodině batole

I doma může na malé dítě číhat spousta nebezpečí v podobě elektřiny, nezajištěného okna, ostrých hran, čisticí prostředky a další. Dokonce i věci, které mají sloužit dítěti, mohou ublížit, nejsou-li dostatečně kvalitní. To může být dětská postýlka, židlička, houpačka. Dnes vám poradíme, jak zabezpečit dům, kde s vámi žije batole.

Pojistky do oken

I když si možná říkáte, že batole nemá šanci vylézt na okenní parapet, nepodceňuje vynalézavost dětí. Čím dřív dáte pojistky do oken a dveří, tím lépe.

Pozor na některé kytky

Některé kytky mohou být jedovaté, takže odstraňte všechny kytky, které by mohly lákat pozornost dítěte a umístěte je z jeho dosahu. Stejně tak dbejte, aby veškeré léky a úklidové prostředky nemělo dítě v dosahu. Zajistěte i odpadkový koš.

Zábrany na schody

Schody jsou pro malé děti velkou výzvou a obrovským nebezpečím. Možná si rovněž stejně jako v případě oken říkáte, že by byla velká náhoda, aby tam dítě lezlo, ale bohužel i špatné náhody se stávají. Připraveným štěstí přeje.

Kvalitní dětská židle

Dobře si vzpomínám, jak si bratr, když byl malý, přiskřípl do dětské židle ošklivě prstík. Než tedy koupíte dětskou židličku, přečtěte si recenze a zjistěte, jaké bezpečností prvky židlička má – měla by mít pětibodový bezpečnostní pás a prostorný velký stoleček, kde si může dítě i hrát. Pozor právě na tyto škvíry, kde může dítě strčit prstík a jiné nedostatky. Stejně obezřetní buďte u pořizování lehátek a houpaček.

Jak vybrat dětskou židli?

  • Veškeré šrouby musí chránit plastové kryty
  • Židle se nesmí viklat, naklánět
  • Pás mezi nožičkami by měl být širší než 2 cm
  • Židle nesmí mít žádné ostré výčnělky a hrany
  • Ochrana by měla být i z bočních stran
  • Pozor na zmiňované mezery – židle musí krásně doléhat

Kryty zásuvek a kabelů

Nezapomeňte veškeré zásuvky a kabely opatřit kryty. Děti se právě o tyto nebezpečné věci dost zajímají. Tahají kabely a strkají zvědavé prstíky i předměty tam, kde nemají. I když zásuvku a kabely opatříte krytem, zamaskujte ještě třeba stolečkem.

Ochrana varných desek a vařičů

Nejčastější zranění dětí pochází z kuchyně. Nikdy nedávejte na dosah nic horkého a pořiďte si ochranu varných desek a vařičů.

Ochranné prvky

Dnes dostanete koupit různé ochranné prvky buď jednotlivě anebo jako sadu. Týká se to většinou protiskluzových podložek, záložek do dveří, aby se nedaly zavírat a dítě si nepřiskříplo ručičku, ochrany hran a rohů nábytku a další.

Obrázek: pixabay