Krytky sporáku jsou magnetem na mastnotu. Mezi domácí prostředky na vyčištění patří marseillské mýdlo

Fotografie: BydlímeÚtulně

Nemusíte kupovat drahé čisticí prostředky, ani kryty plynových hořáků namáhavě drhnout. Existuje jednoduchý a účinný trik, který vám s čištěním těchto kruhů pomůže.

Spáleným krytům na plynových hořácích varné desky se nevyhnete. Tyto kryty se vlivem vaření ale i usazením prachu mohou znečistit a při zažehnutí se tato špína na povrch krytu hořáku připálí. Abyste se vyhnuli nekonečnému drhnutí těchto krytů, je doporučováno je čistit pravidelně každý den. V případě příliš velkého znečištění se mohou hořáky ucpat a přestanou správně fungovat.

Čištění marseillským mýdlem

Pro tento způsob čištění plynových hořáků budete potřebovat jen suroviny, které najdete ve své domácnosti. K výrobě čisticí směsi si připravte 2 litry vody, starý zubní kartáček s měkkými štětinami, velký lavor nebo umyvadlo, marseillské mýdlo a bílý ocet. Marseillské mýdlo má vynikající čisticí vlastnosti a je skvělým přípravkem pro odstranění opravdu odolných skvrn. Skvěle s ním vyčistíte nejen kuchyň, ale i celý zbytek domova, včetně podlah. V kombinaci s bílým octem budou kryty plynových hořáků jako nové.

Jak vyčistit krytky plynových hořáků

Abyste ještě znásobili účinek marseillského mýdla, můžete ho pomocí struhadla nastrouhat na jemné vločky. Asi 2 litry vody v hrnci přiveďte k varu a mýdlo ve vodě nechte rozpustit. Jakmile získáte hustší směs, přelijte roztok do lavoru a přilijte trochu bílého octa. Směs promíchejte a kryty plynových hořáků do ní ponořte alespoň na půl hodiny. Pomocí starého zubního kartáčku odstraňte zbývající nečistoty a na dalších 5 minut je ponořte do směsi. Nakonec krytky opláchněte čistou vodou a usušte hadříkem.

Fotografie: Depositphotos

Čištění krytek pomocí bílého octa a jedlé sody

Krytky plynových hořáků byste měli výše uvedeným způsobem čistit alespoň jednou týdně. Pokud jsou však krytky plynových hořáků znečištěné opravdu silnou vrstvou, pomoci vám může směs připravená z octa a jedlé sody. Obě suroviny mají vynikající čisticí, antibakteriální a dezinfekční vlastností. Jejich kombinací získáte dokonalý univerzální čisticí prostředek. Kromě jedlé sody a octa si připravte 2 litry vody, lavor a houbičku.

Postup čištění jedlou sodou a octem

Aby byly krytky plynových hořáků opět zářivě čisté, dejte vařit 2 litry vody do hrnce a přisypte do něj stejný díl jedlé sody a bílého octa. Následně přelijte směs do dřezu nebo lavoru a krytky do směsi ponořte na 2 hodiny nebo přes noc. Po odmočení krytky vyjměte a důkladně vyčistěte houbou. Nakonec je opláchněte pod proudem vody a pomocí měkkého hadříku nebo utěrky vysušte.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]