Orchidejový kaktus se rozmnoží v hotový dav. Nenáročná rostlina, která ozdobí celou domácnost

Fotografie: gunthercox / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Tato nenáročná květina ozdobí váš domov záplavou nádherných barevných květů. Takto snadno si ji navíc můžete doma rozmnožit a ozdobit s ní více místností. 

Orchidejový kaktus pochází původně ze Střední Ameriky a je oblíbenou trvalkou zdobící květináče svými zářivě barevnými květy, které obvykle kvetou několik dní. Tato rostlina je opravdu nenáročná na péči a skvěle se hodí pro zahradnické začátečníky. Pomocí těchto způsobů si doma můžete svůj orchidejový kaktus snadno rozmnožit. Ozdobte svůj domov orchidejovým kaktusem a namnožte ho pomocí řízků.

Jak snadno rozmnožit orchidejový kaktus

Pokud chcete orchidejový kaktus rozmnožit, odstřihněte alespoň 10 cm dlouhý list. Nejvhodnější doba pro množení této rostliny je těsně po odkvetu jejích květů. List odstřihněte v těsné blízkosti kořenů, abyste je nepoškodili. Jakmile máte listy odstřižené, nechte je 5–7 dní zcela vyschnout a následně je pomocí některého z těchto postupů zasaďte.

Použijte k přesazení říční písek

Pro tento způsob zasazení kaktusové orchideje si připravte plastovou nádobu nebo láhev a trochu říčního písku. Na dně nádoby vytvořte několik otvorů, které budou sloužit pro odtok přebytečné vody. Říční písek nasypte do sítka a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Takto očištěný písek nasypte do připravené láhve a vložte do něj listy orchideje. Další vrstvou říčního písku podepřete list kaktusové orchideje, aby mohl snadněji zakořenit.

Vložte listy do vody

Pro tento způsob zasazení vám postačí plastový kelímek a čistá voda z vodovodu. Tu napusťte do kelímku a nechte alespoň 1 týden odstát, aby z ní vyprchal všechen chlór. Do odstáté vody vložte odříznutý list kaktusové orchideje a umístěte ho na tmavé místo. Jednou denně list orchideje postříkejte vodou z rozprašovače a nechte zakořenit.

orchidejový kaktus
Fotografie: Pixabay

Zakořeňte list pomocí vaty

K tomuto způsobu zakořenění kaktusové orchideje si připravte vatu nebo papírový ubrousek, nádobu naplněnou vodou a plastový talířek. Do vody ponořte vatu nebo ubrousek, jemně vyždímejte a položte na plastový talířek tak, abyste ho bavlnou vyložili celý. Připravený list položte na jednu polovinu vaty a druhou polovinou list přikryjte. Vatu s listem vyjměte z talířku a vložte do plastového kelímku bez vody, aby špička listu směřovala vzhůru.

Aby se vaší nové orchideji dařilo, umístěte nádobu s listy na světlé místo, ale vyhněte se silnému přímému slunečnímu světlu. Listy zalévejte jen tehdy, pokud písek nebo vata zcela vyschne, a do sklenice s vodou pravidelně přidávejte vodu. Jakmile se vyvinou silné kořínky, můžete rostlinu přesadit do květináče s půdou.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]