Jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým vejcem? Odpověď překvapí i zkušené chovatele

Fotografie: Depositphotos

Mnoha lidem záleží na barvě vajec – a podle toho si je také vybírají. Málokdo už ale ví, jaký je mezi nimi rozdíl a jestli je tak podstatný.

Vejce jsou zdravá a chutná, o tom už nikdo nepochybuje. Mnoho lidí si však stále klade otázku, zda na barvě vaječné skořápky opravdu záleží. Někdo si myslí, že hnědá vejce jsou lepší a chutnější, jiní zase, že barva vejce je věcí genů a je lepší dávat pozor na znaky na vejci než na odstín skořápky. Jak to tedy doopravdy je a jaký je mezi nimi rozdíl v ceně?

Záleží na plemeni slepic

Existuje několik druhů slepic. Některá snáší hnědá, některá béžová, a některá dokonce růžová vejce. A to bez ohledu na jejich stravu nebo prostředí, v němž žijí. Záleží pouze na barvě peří slepice, abyste rozeznali, od kterých slepic vejce jsou. Slepice s bílým peřím a bílými ušními boltci snáší vejce bílá. Většinou se jedná o plemena Leghorn a Gatinaise.

A je již logické, že slepice s hnědým peřím tedy snášejí vejce hnědé barvy. Existují ještě slepice hnědé, které mají hodně červený lalok, a ty mohou snášet vejce lehce nažloutlá. Nemusíte se tedy obávat, pokud vaše slepice snáší vejce různých barev. Záleží pouze na plemeni slepic, jež ve svém kurníku chováte. Plemen je samozřejmě mnohem více, a můžete tak dostat i modrá vejce nebo krásně růžová.

Rozdíly mezi barevnými vejci

Dost možná vás zajímá jak cenový rozdíl, tak nutriční hodnoty a jejich chuť. Nicméně vás možná zklameme, ale mezi těmito vejci není žádný rozdíl kromě barvy skořápky. Nutričně jsou na tom úplně stejně. V obou případech je stejné množství omega-3, pokud tedy nebylo krmivo slepic předem obohaceno o další látky. Takže ať se rozhodnete si vejce udělat na jakýkoliv způsob, barva skořápky na tom nic nezmění.

Fotografie: Pixabay

Možná jste si ale všimli, že hnědá vejce jsou poměrně dražší než ta bílá. To je možná dost matoucí pro mnoho lidí, když mezi těmito vejci není vlastně žádný rozdíl. Rozdíl je ale mezi slepicemi. Hnědé slepice jsou o něco větší než ty bílé a vyžadují o dost více krmiva. Pro chovatele slepic jde tedy o dodatečné náklady, proto je u vajec takový cenový rozdíl.

Zdroj: Recettesplat, Healthline