Problém s uvadající orchidejí může mít jednoduchou příčinu

Fotografie: Freepik

Pokud pěstujete domácí rostliny, pak víte, že každá květina potřebuje čas od času přesadit do většího květináče. To platí i pro orchidej. Nemějte zbytečné obavy, je to jednoduché a vaší rostlině se pak bude mnohem lépe dařit.

Jak poznat správný čas pro přesazování?

Pokud orchidej nepřesadíte včas, začnou uvadat květy, kořeny budou mít v květináči málo místa a budou se tlačit ven. To může způsobit uschnutí nebo úplný úhyn. Obecně se doporučuje přesazovat na konci zimy nebo s nástupem jara, mezi 15. únorem a 30. březnem.

Pokud to však není možné, lze to provést s velkou opatrností v jiných obdobích roku, například na podzim. Léto vhodné, během extrémních veder je orchidej stresovaná, nemusela by přesazování přežít.

V zimě je rostlina v hibernaci, proces růstu je extrémně pomalý, což také není dobré při přesazení. Okamžitě po zakoupení se přesazování vyvarujte. Rostlina se musí aklimatizovat, zvyknout si na nové mikroklima ve vaší domácnosti.

Fotografie: Freepik

Další informace, které je potřeba znát před přesazováním orchidejí

Když je orchidej zdravá a rozkvetlá, nedotýkejte se jí. Bude to stresující situace, ve které ztratí spoustu energie a může uhynout. Orchidej musíte přesazovat každé 2–3 roky, nutná je výměna substrátu i přiměřená velikost květináče.

Vždy přesazujeme až po odkvětu. Když orchidej kvete, nemůžete ji přesazovat, jinak rostlina odhodí všechny květiny a pupeny. Výjimku lze udělat, pokud zjistíte, že je květina nemocná nebo hnije kořenový systém, ale proveďte to pouze v extrémních případech.

Fotografie: Freepik

Nemá smysl květinu přesazovat, když je vše v pořádku s kořenovým systémem a substrátem a ještě neuplynuly tři roky od jejího pořízení či posledního přesazení. Pamatujte také, že viditelné kořeny nejsou znakem nutnosti přesazení, právě naopak: pro květinu je tento jev ideální.

Co se stane, pokud je orchidej přesadíme ve špatnou dobu?

Pokud je to opravdu naléhavé a nutné, můžete přesadit květinu i v nedoporučovanou a nevhodnou dobu, ale pravděpodobně se pak stane některá z níže zmiňovaných věcí:

  • opadání květin a pupenů;
  • vadnutí listů;
  • nástup nemoci;
  • chřadnutí.

Teoreticky tedy můžete orchidej přesadit kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek, ale je možné, že se z toho už nevzpamatuje, případně to odnese některými méně závažnějšími problémy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]