Dotační program Dešťovka uleví rodinnému rozpočtu. Žadatelé mohou získat až 105 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Sladké vody je na planetě jen omezené množství, proto je záhodné s ní neplýtvat. Natož když na vás doslova prší z nebe.

Kapky vody protékající vám mezi prsty během každého deště znamenají haléře, které vaše rodina nevyužije. Haléř k haléři i za jednu takovou pořádnou bouřku už ale může znamenat až stovky korun do vaší kapsy – tedy pokud se rozhodnete s „vodou zadarmo“ dobře hospodařit.

Voda, která nic nestojí

Voda, která zadarmo padá z nebe, má přitom mnoho různých využití, a to nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Přestože podle portálu Strefa není ani po přefiltrování vhodná jako náhražka pitné vody, naprosto bez problému s ní lze například splachovat toaletu či ji využívat na praní prádla. Naproti „městské vodě“ má přitom tu výhodu, že neobsahuje chlór a je výrazně měkčí. Užití na zahradě je poté nasnadě – zalévání, kropení trávníku, napájení vodních prvků apod.

To vše jsou přitom činnosti, během kterých by se standardně použila voda z kohoutku. Její nahrazení dešťovou vodou se tak určitě dá započítat mezi šikovné šetřící tipy pro domácnost, které jsme vám přinesli na BydlímeÚtulně. Už po krátké době se totiž zaraduje nejen vaše zahrada, jež tak dostane tu nejlepší možnou péči, ale hlavně váš rodinný rozpočet. Díky šikovné instalaci vám navíc může ušetřit i spoustu námahy. Na co nejefektivnější sběr dešťové vody ale budete potřebovat pár pomůcek, které vyžadují počáteční investici.

Nová zelená úsporám Light je nyní k dispozici. Nabízí až 100% dotace

Nechte stát, ať vám přispěje

S celkovou sumou vám může pomoci stát. Mnoho peněz vám totiž ušetří dotační program Dešťovka – dešťová a odpadní voda, jenž je součástí programu Nová zelená úsporám. Pozor, čerpání je možné pouze v kombinaci se zateplením, novostavbou nebo výměnou a instalací zdrojů tepla, jak uvádí NováZelenáÚsporám. Dotace se pak podle způsobu využití – zda voda poslouží jen zahradě, nebo i v domě – pohybuje mezi 55 až 105 tisíci korunami.

Zalévání květin
Fotografie: Pixabay

Žádat o dotaci lze nejen během procesu stavby, ale i před zahájením, nebo naopak zpětně po dokončení. Výhradně ale elektronickou formou přes systém AIS SFŽP ČR. S dotací jsou rovněž spojeny podmínky, jak by měla výsledná nádrž na sběr vody vypadat. Kromě nové nádrže, která se obvykle umisťuje do země, tak lze využít i třeba vyčištěnou podzemní jímku nebo speciální studni.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]