Hrách z vlastního záhonu těžko hledá konkurenci. Krátká vegetační doba je hlavní výhodou

Fotografie: Depositphotos

Hrách je oblíbená luštěnina a ten čerstvý, sklizený z vlastního záhonu, je bezkonkurenčně nejlepší. Jak ho pěstovat, aby se mu dařilo a vy sklidili velkou úrodu?

Hrách není příliš náročný na pěstování a určitě by neměl chybět ani u začínajících zahrádkářů. Na relativně malém místě přináší bohatou úrodu plodů, kterými si můžete zpestřovat jídelníček po několik měsíců. Případné přebytky se dají uskladnit na zimu, a to buď v mrazáku, nebo si můžete zavařit sterilovaný hrášek do sklenic.

Řiďte se pokyny pro danou odrůdu

Při setí hrachu se vždy řiďte odrůdou, jejíž semena vyséváte. Raný hrách má krátkou vegetační dobu, a tak se na lusky můžete těšit už za 2 měsíce po výsevu. Pozdní hrách budete sklízet i více než 3 měsíce po výsevu. Hrášek není náchylný na zimu a přežije i přízemní mrazíky. Vysévat ho tak můžete již od března. Naopak vysoké letní teploty a sucho mu příliš neprospívají.

Chcete-li mít hrášek po celou sezónu, vysévejte ho v intervalech 10–14 dní, pokud máte jednu odrůdu. Můžete také kombinovat rané a pozdní odrůdy. Hrášek tak bude dozrávat průběžně. Ačkoliv ho lze uskladnit, nejlepší je, když se konzumuje čerstvý. Vyzkoušet můžete i hrášek cukrový, který se jí i s lusky a na našich zahradách je stále oblíbenější.

Výsev hrachu

Hrách není příliš náročný na půdu. Dobře se mu daří ve středně těžkých a lehčích půdách s neutrálním pH. Neměl by se vysévat do půdy prohnojené čerstvým hnojem. Motyčkou v půdě udělejte řádek hluboký přibližně 5 cm. Můžete ho prolít vodou z konve. Semínka do řádku vysévejte ve vzdálenosti 4–6 cm od sebe. Poté řádek zahrňte a znovu zalijte vodou. Mezi jednotlivými řádky ponechte 15–30 cm mezeru. Chcete-li mít jistotu, že si na semínkách nepochutnají ptáci, zakryjte řádky bílou zahradní textilií, dokud rostlinky nevzejdou.

hrachové lusky na rostlině
Fotografie: Freepik

Opora a péče

První rostlinky hrachu se objeví jeden až dva týdny po výsevu. Všimnete-li si, že některá semena nevyklíčila a mezi rostlinami jsou velké mezery, můžete do prázdných míst vložit další semínka hrachu, která brzy dorostou ostatní. Různé odrůdy také dorůstají různě vysoko. Podle toho jim je třeba zajistit případnou oporu, aby se neplazily po zemi. Můžete hrášek vysadit u plotu, po němž se bude pnout, nebo podél řádku natáhněte provázek, k němuž se rostlina sama upne.

Hrášku se bude dobře dařit v sousedství okurek, mrkve nebo hlávkového salátu. Naopak byste ho neměli zasévat v blízkosti fazolí, navzájem by si „kradly“ živiny. Dobrou ochranou proti škůdcům je vysít v jeho blízkosti saturejku nebo lichořeřišnici. Hrášek průběžně odplevelujte a půdu kolem něj prokypřete motyčkou. V období sucha ho také pravidelně zalévejte, ale pozor na přemokření, které nemá rád.

Zdroj: Gardenersworld

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]