Chybné prořezávání růží je může stát život. Správný postup zajistí, že keře budou silnější a květ velkolepější

Fotografie: Depositphotos

Růže jsou jedny z nejpopulárnějších rostlin, které se u nás pěstují. Nejsou nijak náročné a vypadají krásně. Ale i u nich lze udělat fatální chyby.

Kvetoucí keře růží vypadají krásně a velkolepě na zahrádce každého. Nicméně dříve nebo později jejich kvetení bohužel pomine a veškerá krása se rozpadne. To je zcela přirozené, stejně jako skutečnost, že je nutné provést všechny potřebné postupy pro opětovné rozkvetení zahrady růží v tomto a příštím roce. A jedním z nejdůležitějších postupů je právě jejich prořezávání.

Jak na správné prořezávání?

Hlavním pravidlem při prořezávání růží je nešetřit a seříznout stonek na první pravý list. V závislosti na odrůdě má první pravý list 5 až 7 lístků. To znamená, že všechny listy jsou odříznuty spolu se stonkem. Druhým pravidlem, které je třeba dodržovat při prořezávání, je vybrat poupě, jež vypadává směrem ven z keře, zejména pokud jde o hybridní čajové růže. V tomto případě může dojít k oříznutí také na 2 listech růží.

Fotografie: Depositphotos

Pokud již na růži máte výhonky na několika místech, měli byste se zde také řídit pravidlem „nelitovat“ a dát přednost spodnímu výhonku a odříznout hned ten první. Díky tomu tak získáte mnohem silnější stonek a bujné krásné květy, protože růže vloží veškerou svou sílu do jednoho opuštěného výhonku. Navíc jsou v takových případech často horní výhony „slepé“.

Správná péče o růže

Po prořezávání je stále důležitá péče o růže. Ať jste začátečníci nebo pokročilí, je třeba si stále opakovat, jak se o růže starat. Nejprve je třeba zajistit dostatek světla a tepla, avšak neumisťujte je na místa s přímým sluncem, mohly by uschnout a uhynout. Půda je také důležitá, měla by být dobře provzdušněná, propustná pro vodu, avšak určitě ne udusaná. Rozhodně ale růže nesázejte mezi jiné druhy rostlin, protože se jim nejlépe vede mezi svými.

Zaměřit byste se měli také na správné zavlažování půdy. V období sucha a horka se nebojte růže zalévat vydatně, avšak platí pravidlo, že je lepší zalévat méně často, ale pořádně. Protože růže mají kořeny hluboko v půdě, je třeba zajistit, aby voda pronikla co nejhlouběji. Nezalévejte je ale na květy, přílišná vlhkost by mohla způsobit plísně a uhynutí rostlin.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]