Zahradní hrášek je odolný i vůči občasné nedůslednosti pěstitelů. Bohatou úrodu sklidí i nováčci

Fotografie: Андрей Перцев / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Hrášek je oblíbenou plodinou a chybí jen na málokteré zahradě. Jeho pěstování je jednoduché. Zjistěte, co udělat pro to, abyste sklidili bohatou úrodu těchto sladkých plodů.

Nejenže je čerstvý hrášek velmi chutný, jeho konzumace má také řadu zdravotních přínosů. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jeho pěstování je přitom velmi jednoduché. Hrášek nevyžaduje mnoho pozornosti, a proto ho mohou s úspěchem pěstovat i úplní začátečníci. Stačí se řídit jednoduchými pravidly a rostliny se vám odmění velkým množstvím sladkých lusků.

Výběr odrůdy

Existuje mnoho odrůd hrachu, ze kterých si můžete vybrat. Každá má své jedinečné vlastnosti, liší se velikostí rostlin, lusků i chutí. Požadavky na pěstování se tak mohou v detailech lišit, a proto se řiďte pokyny, jež platí pro jednotlivé odrůdy a jsou uvedeny na obalu se semeny. Kromě odrůd klasického hrášku, u kterého konzumujeme pouze sladká semena, můžete vyzkoušet i hrášek cukrový. Ten se sklízí mladý, jí se s celým luskem a uplatní se i při přípravě teplých pokrmů.

Výsev hrášku

Hrášek má rád spíše chladná období. Nejlépe se mu tak bude dařit na jaře nebo naopak na podzim. Horká léta mu úplně neprospívají, a to především kvůli škůdcům. Přesto mu vyhovuje slunné stanoviště. Vysévat na záhon ho tak můžete již od konce března. Zvolíte-li ranou odrůdu, můžete první lusky sklízet již za 2 měsíce po výsevu. Hrášek preferuje propustnou půdu s neutrálním až mírně zásaditým pH. Záhon pro hrášek je ideální prohnojit již na podzim. Na jaře přidávejte jen dobře vyzrálý kompost nebo hnůj. Ten čerstvý hrášku neprospívá.

V dobře zryté půdě udělejte motyčkou řádek a prolejte ho vodou z konve. Do řádku umístěte jednotlivá semena ve vzdálenosti 5–10 cm od sebe do hloubky 3–5 cm. Poté řádek zahrňte a půdu znovu pokropte. Mezi jednotlivými řádky nechte podle velikosti odrůdy mezery 30–60 cm. Pokud se obáváte, že by mohli ptáci semena ze záhonu vyzobat, zakryjte řádky bílou zahradní textilií, dokud rostlinky nevzejdou.

dozrávající hrášek na rostlině
Fotografie: Freepik

Opora a hnojení

Některé odrůdy vyžadují podporu při růstu. Můžete je tak vysadit k plotu nebo natáhnout mezi řádky síťovinu. Nižší odrůdy si vystačí i se zapíchanými větvičkami, o něž se opřou. Podél řádku také můžete natáhnout provázek, za který se rostlinky zachytí. Hrášek zpočátku není potřeba příliš zalévat, pokud nepanují velká sucha. Zálivka je však důležitá v době květu a dozrávání lusků. Udržujte v tuto dobu u hrášku vlhkost, ale nepřelévejte ho, protože přemokření nesnáší.

Hrášek fixuje vlastní dusík, takže nepotřebuje mnoho dalšího hnojení. Zpočátku mu však můžete dopřát vyvážené hnojivo obsahující i jiné látky, jež podpoří jeho růst. Pokud jste záhon v posledních dvou letech poctivě zásobili kompostem, bude mít hrášek dostatek dusíku, který už mu oddávat nemusíte. Záhon pravidelně odplevelujte, aby měli rostliny dostatek místa a živin.

Sklizeň a skladování

Hrášek je připraven ke sklizni, když jsou lusky plné a pevné. Cukrový hrášek sklízejte, když jsou lusky ploché a před tím, než začnou hrášky uvnitř růst. Pravidelné průběžné sbírání hrášku podpoří další kvetení. Čerstvě natrhaný hrášek můžete skladovat v lednici až týden. Případně můžete hrášek zmrazit, zavařit nebo usušit pro dlouhodobé skladování.

Zdroj: The Royal Horticultural Society

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]