Šikovná péče muškáty spolehlivě připraví na zimu. Prospěje jim například i cukr a kurkuma

Fotografie: Depositphotos

Muškáty jsou stále velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Při správné péči vás potěší svou krásou, stejně tak dlouhotrvajícím květem. Jen v zimě potřebují trochu zvláštní péče.

Právě v tom čase je třeba dodat květině potřebné živiny pro aktivní růst zelené hmoty. I její kořeny budou pak zdravější a celkově silnější. Není ale důvod spěchat s nákupem speciálních hnojiv. V první řadě nemusí vždycky zaručit požadovaný výsledek. Zadruhé existují organické možnosti, které si bez problémů vyrobíte doma. Vaše květina vám bude vděčná a vy budete mít jistotu, co všechno se v takovém prostředku vlastně nachází. Jak tedy postupovat?

Co budete potřebovat?

Stačí vám 1 litr teplé vody, 1 lžička škrobu, 1 lžička cukru a polévková lžíce běžného kefíru. Tohle všechno smíchejte a důkladně promíchejte. Dejte si jen pozor, aby voda byla opravdu teplá. Zajistíte tak mnohem lepší absorpci všech živin kořeny rostliny. Nesmí chybět ani škrob, protože vede k lepší imunitě muškátu, půda je pak ještě úrodnější. Jak potvrzuje LivingiPrima, svědčí jim hlavně světlo a dostatek slunce. Chraňte je také před deštěm a rozhodně nezalévejte na listy.

Popsané hnojivo používejte asi jednou za 2 týdny nebo jednou měsíčně. Druhý recept sestává opět z litru teplé vody, lžičky přírodního medu a lžičky mleté kurkumy. Kromě dodání vysokého obsahu živin květinu tímto postupem také ochráníte před škůdci. Není to poprvé, co na Bydlíme Útulně zmiňujeme něco pro milovníky květin. Výhodou muškátů je kromě jiného to, že se i bez zalévání obejdou několik dní. Pokud vadnou, po dolití se umí velmi rychle vzpamatovat.

muškát květina detail
Fotografie: Pixabay

Podzimní péče o orchideje zajistí kýžené výsledky. Zaslouží si odpočinek i dostatečné větrání

Frekvence zalévání

Web BydleníInstory ale varuje před tendencí je přelévat. Pak vám totiž budou málo kvést a o květ jde pěstitelům především. Stejně tak je může postihnout i šedá plíseň. Zalévejte přímo kořeny, nikoli listy a to jednou za den. Ideálně ráno či večer. Během venkovních teplot nad 30 stupňů Celsia můžete zalévat klidně 2krát. Substrát totiž v takových podmínkách mnohem rychleji vysychá. Součástí péče je i odstranění starých květů, je třeba místo pro nové.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]