Podzimní péče o orchideje zajistí kýžené výsledky. Zaslouží si odpočinek i dostatečné větrání

Fotografie: Chris Hunkeler / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik, který zajistí, že vaše orchidej opět vykvete do krásy. Takto vám bude stále dokonalou ozdobou plnou zářivých a barevných květů.

Orchideje patří mezi velmi oblíbenou dekoraci mnoha domovů a bytů. Přestože se jedná o poměrně náročnou rostlinu na pěstování, zvládne to i úplný začátečník. Stačí se řídit jednoduchými pravidly a zajistit jí tu nejlepší péči. Internetový portál Deccoria doporučuje na podzim podniknout tyto kroky, aby vám zase co nejdříve vykvetla. Tento trik zkuste tedy v co nejbližší době vyzkoušet.

Dopřejte orchideji odpočinek

Vnější podmínky se pro tyto rostliny zásadně mění. Tak jako jiné druhy i orchideje využívají úbytek přirozeného světla k odpočinku a regeneraci. Kromě vyrovnání teplotního rozdílu je dobré upravit i množství zálivky a hnojení. Že se vaše květina nachází v klidové fázi, to poznáte podle zpomaleného růstu. V tuto dobu byste ji neměli ani hnojit, jak jsme doporučovali již dříve v článku na BydlímeÚtulně.

Jak pečovat o orchidej na podzim

V tuto roční dobu byste se měli pokusit vytvořit pro rostliny ideální teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Za tímto účelem se vyplatí na večer otevřít okna a pořádně vyvětrat. Nesmíte ji však vystavit průvanu, který by jí mohl uškodit, na což jsme upozorňovali v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Špatné podmínky jsou pro ni i poblíž radiátorů nebo jiného zdroje tepla.

Jak zalévat orchideje na podzim

V tuto roční dobu byste měli pravidelnou zálivku těchto pokojových rostlin omezit na minimum, nebo dokonce zcela pozastavit, aby nedocházelo k hromadění přebytečného množství vody v květináči, což by způsobovalo hnilobu kořenů či vznik plísní. S pravidelnou zálivkou pak můžete začít až ve chvíli, kdy si všimnete nových kořenů nebo výhonků.

Kávová sedlina je při vyživování rostlin užitečným pomocníkem. Její kyselost však může být i rizikem

orchideje
Fotografie: Freepik

V tuto dobu začněte opět i s jejich hnojením. Po vegetačním klidu začněte s malými dávkami a postupně zvyšujte, abyste orchideji dopřáli vše potřebné. Pokud začnou její listy chřadnout, na vině nejspíše bude nedostatek denního světla. K dosvicování se podle webu Magazín Doma vyplatí využít speciálních lamp.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]