Oddíl prostředků na zahlazení škrábanců na dřevě: Patří mezi ně káva, vazelína i vlašský ořech

Fotografie: BydlímeÚtulně

Škrábancům na povrchu dřevěného nábytku se nejspíše neubráníte. Pomocí těchto geniálních triků však můžete dřevěný nábytek jednoduše a účinně zrenovovat. 

S největší pravděpodobností nezůstane váš dřevěný nábytek v perfektním stavu navždy. Vlivem používání a drobných nehod na něm mohou vzniknout nepříjemné škrábance. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak tyto škrábance z vašeho oblíbeného dřevěného nábytku snadno a účinně odstranit. Během chvilky bude váš starý nábytek opět jako nový. Navíc k opravě nábytku nepotřebujete ani žádné speciální nástroje a čisticí prostředky. Pomocí obyčejných surovin tak kousky jednoduše zrenovujete.

Opravte škrábance pastelkami

Zní to poněkud neuvěřitelně, ale obyčejné pastelky dokážou škrábance na dřevěném nábytku zamaskovat. Použít můžete pastelku stejné barvy, nebo nastrouhat více barev do misky a smíchat tak, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Do misky nastrouhejte trochu tuhy a nechte rozpustit ve vodní lázni. Následně do roztavené směsi nakapejte trochu vosku, smíchejte a směs naneste na škrábance. Nakonec uhlaďte pomocí nože na máslo.

Použijte k ošetření škrábanců kávu

Pokud má váš nábytek tmavý odstín, můžete k jeho oživení použít kávu. Uvařte si silnou černou kávu a pomocí vatového tamponku ji nanášejte na škrábance. Tím snížíte vzhled poškozeného dřeva. Do hlubších a výraznějších škrábanců můžete pomocí vatového tamponku vetřít také kávovou sedlinu. Přebytek vody i sedliny setřete papírovým ubrouskem.

Vyleštěte nábytek vlašským ořechem

Skvělým pomocníkem při odstraňování škrábanců z dřevěného nábytku je vlašský ořech. Abyste škrábance ošetřili, vezměte si měkké jádro z vlašského ořechu a jemně s ním rýhu přetírejte. Případnou trhlinu i škrábance ořech vyplní a vyhladí. Ke zjemnění a zahlazení škrábanců můžete použít také olej z vlašských ořechů a měkkým hadříkem tato místa ošetřit.

dřevěný stůl
Fotografie: Pixabay

Použijte barvy

Abyste svému nábytku dodali nový vzhled, můžete ho přetřít akvarelem nebo olejovými barvami. Pro zamaskování škrábanců a drobných defektů vyberte z palety mírně tmavší odstín, než jaká je skutečná barva nábytku, a pomocí štětce barvu naneste na škrábance. Akvarel ani olejové barvy vám však nebudou fungovat na polyuretanové povrchy.

Zahlaďte rýhy vazelínou

Pokud na svém nábytku najdete hluboké rýhy a škrábance, naneste na tato místa vazelínu a nechte ji přes noc působit. Další ráno přebytečnou vazelínu pomocí papírového ubrousku setřete. Rýhu vyplní a zacelí. Jakmile vytvrdne, můžete ji přetřít barvou nebo lakem, abyste sjednotili barvu s okolním dřevem.

Vyleštěte nábytek leštěnkou na auto

S některými škrábanci si dokáže poradit i leštěnka na auto, která zvládne zamaskovat jemné škrábance na vašem dřevěném nábytku. Tato metoda se však nehodí pro všechny odstíny ani typy dřeva. Při nanášení navíc musíte být opatrní, abyste nepoškodili zbytek laku na vašem nábytku.

Zdroj: 99easyrecipes

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]