Tajemství úspěšného pěstování borůvek na zahradě. Už nebude nutné pro ně chodit do lesa

Fotografie: Pixabay

Borůvky jsou velmi chutné a zdravé ovoce. Můžete je jíst syrové, přidávat je do koláčů, připravovat smoothie nebo džusy.

Borůvky jsou nejen chutné, ale mají také mnoho zdravotních výhod. Zabraňují hromadění cholesterolu v krvi, chrání funkce mozku díky vysoké hladině antioxidantů snižují problémy s pamětí, mají nízký obsah kalorií a jsou bohatým zdrojem vitamínů a živin. Borůvky snižují krevní tlak a riziko srdečních onemocnění, také zpomalují proces stárnutí.

Pěstujte borůvky na vlastní zahrádce

Keře potřebují pro fotosyntézu vysoce kvalitní půdu s kyselým pH a dostatkem slunečního světla. Vysaďte je tedy na slunečné místo. Pěstovat borůvky můžete i ve vhodném kontejneru na balkoně, pokud nemáte zahrádku. Nezapomeňte jim však poskytnout dostatek prostoru a udržovat mezi nimi dostatečnou vzdálenost. Ideální je na počátku zvolit větší prostor, protože se samozřejmě rozrostou.

Fotografie: Pixabay

Nejlepší je zasadit je na podzim nebo na jaře. Pokud budete sázet na jaře, zvolte ideálně březen nebo duben. V květnu již bývá moc velké teplo. Není to složité. Keře by měly být mělce zakořeněné a neustále zavlažované. Nezapomeňte je tedy často zalévat. Ideální je půda s kyselostí 3,8 – 4,8 pH. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte mulčovací piliny nebo borovou kůru. Pomáhá udržet vlhkou půdu a zabraňuje růstu plevele.

Prořezávání borůvek je důležité

O borůvkové keře je třeba se dobře starat. Vždy odstraňujte mrtvé větve. Důležité je také pravidelně stříhat větve a zbavovat se nejživějších větviček. Tímto způsobem zajistíte optimální růst keřů a vyhnete se také nadměrnému plození. Další důležitou součástí v pěstování borůvek je samozřejmě hnojení půdy.

Fotografie: Pixabay

Ideální je využívat organická hnojiva – tedy chlévský hnůj, kompost nebo močůvku. Nemusíte mít samozřejmě vlastní, i tato hnojiva se dají běžně koupit v zahradnictví. Tato hnojiva nepoškodí keře a navíc jsou netoxická a šetrná k životnímu prostředí. Pokud se budete o borůvkové keře starat ukázkově, do čtyř let začnou plodit dostatek ovoce.

Zdroj: GardeningKnowHow