Osvědčený postup ostřílených zahrádkářů letos zaručí bohatou úrodu česneku

Fotografie: Freepik

Česnek má léčivé vlastnosti a funguje skvěle také jako koření. Česnek lidé často pěstují na parapetu nebo na zahrádce. Co stojí za to o něm vědět?

Pokud máte na zahradě prostor na pěstování česneku, určitě ho vysaďte. Česnek je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale také vám bude dobrým přítelem při nachlazení. Víte však, jak takový česnek pěstovat? Stojí za to vědět, že česnek potřebuje půdu bohatou na humus. Pokud máte horší kvalitu půdy, je třeba ji dostatečně hnojit.

Ideální je vysadit česnek až po roce

Pokud nemáte ideální půdu, je třeba ideálně rok před výsadbou hnojit hnojem. Česnek by navíc neměl být vysazený na místě, kde dříve rostla jiná cibulová zelenina. Při pěstování česneku je třeba pamatovat na jeho pravidelné zavlažování. Zejména během vegetačního období cibule nebo od května do června. Pokud plánujete zasadit česnek do půdy, je nejlepší to udělat na podzim v říjnu nebo začátkem listopadu . Začátek jara (březen – duben) je také vhodný čas .

Fotografie: Depositphotos

Jak tedy zasadit česnek? Nakupte si výsadbový materiál v zahradnictví (česnek z potravin nemusí vyrůst) a poté rozdělte česnekovou hlavu na jednotlivé měsíčky. Stroužky však oddělujte opravdu až v době, kdy plánujete výsadbu. Jednotlivé stroužky pak zasazujte asi 5 centimetrů hluboko. Do půdy vložte pouze velké stroužky a řádky mějte asi 5 centimetrů od sebe. Pokud plánujete pěstovat česnek v květináči, je nutné zvolit model hlubokého květináče. Vyberte ten, který má alespoň 20 cm.

Česnek má dlouhé kořeny

Z důvodu dlouhých kořenů potřebuje česnek dostatek půdy. Důležité je také, aby z květináče mohla odtékat voda. Stroužky sázejte špičatým koncem nahoru a dejte je do hloubky asi 10 centimetrů. Stejně jako při výsadbě česneku do půdy nezapomeňte ponechat odstup. Česnek potřebuje hodně světla, proto hrnec umístěte tak, aby byl po většinu dne v kontaktu se sluncem. Pak je třeba ho hnojit. Kromě zmíněného minerálního hnojení se hodí dusík, draslík a fosfor. Ideální je dát dvě dávky měsíc po sobě.

Fotografie: Freepik

Až se začne česneku tvořit květenství nebo se začnou rozpadat listy, je nejvyšší čas česnek sklidit. Odstraňte kořeny a listy a nechte česnekové hlavy pověšené, dokud neuschnou. Pěstovat česnek se opravdu vyplatí. Je to zdroj vitamínů D, B a C a obsahuje také éterické oleje a fytosteroly. Je také plný dusíku, sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku a sloučenin kyseliny fosforečné. Zabraňuje hypertenzi, zlepšuje trávení, posiluje imunitu, předchází infekcím, pomáhá bojovat proti plísním, snižuje hladinu špatného cholesterolu a podobně.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]