Trvanlivost vína se liší podle jednotlivých druhů. Zkažené víno lze poznat podle specifické vůně a barvy

Fotografie: Fred von Lohmann / Creative Commons / Attribution 2.0

Přestože některé věci mohou chutnat lépe, pokud se nechají dostatečně odležet, nemusí toto pravidlo platit i pro otevřenou láhev vína. Takto poznáte, jestli je víno ještě dobré.

Pokud máte v lednici delší dobu otevřenou láhev vína, možná si lámete hlavu, jestli si vůbec ještě takové víno vychutnáte. Ve skutečnosti se vám může zkazit i neotevřená láhev tohoto nápoje. Proto byste měli hlídat nejen datum spotřeby, ale také správný způsob skladování vína. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a poznejte, zda je vaše víno ještě vhodné k pití. Takto budete mít vždy jistotu, že si sklenku opravdu vychutnáte, říká doktorka Natalie Butler.

Kdy ještě můžete pít neotevřené víno

Pokud jste láhev vína doposud neotevřeli, ale datum uvedené spotřeby na etiketě už dávno minulo, nemusíte ho nutně vyhazovat. Trvanlivost vína se odvíjí od jeho typu a způsobu skladování. Bílé víno běžně vydrží 1–2 roky po datu spotřeby, červené víno dokonce 2–3 roky. Obyčejné víno na vaření můžete v zavřené láhvi skladovat 3–5 let a ušlechtilá vína skladována ve vinném sklepě dokonce 10–20 let po datu spotřeby.

Jak dlouho uchovávat otevřenou láhev vína

I trvanlivost otevřeného vína se liší podle jednotlivých druhů. Světlá vína se však kazí rychleji než tmavší odrůdy. Jakmile láhev vína otevřete, je nápoj vystaven většímu množství kyslíku, teplu a světlu, které mohou způsobit chemické reakce ovlivňující chuť vína. Skladováním na tmavém a chladném místě tyto reakce zpomalíte, ale úplně nezastavíte. Šumivá vína skladujte po otevření jen 1–2 dny, bílá a růžová vína vydrží chutná zpravidla 4–5 dní a červená 3–6.

Jak poznat zkažené víno

První známkou zkaženého vína je změna jeho barvy. Tmavá vína jako červená a fialová mohou přecházet do hnědé barvy, bílá vína získávají zlatavou nebo neprůhlednou barvu. Pokud se barva změní, bylo víno vystaveno příliš velkému množství vzduchu. Současně může vzduch spustit procesy kvašení, které ve víně vytváří bublinky a specifickou vůni.

sklenice vína a réva
Fotografie: Pexels

Dalším možným testem je přivonění. Pokud bylo víno po otevření skladováno až příliš dlouho dobu, ucítíte ostrou octovou vůni. Zatuchlé víno poznáte podle vůně oříšků nebo jablečného pyré. Jestliže jste láhev vína ještě neotevřeli, jeho zkažení poznáte podle vůně česneku, zelí či spálené gumy. Napovědět vám může i vzhled korku a chuť vína. Když na korku spatříte stopy vína, nebo korek trčí z láhve ven, je víno již zkažené.

Proč se vyhnout pití zkaženého vína

Pokud na zkoušku malé množství vína ochutnáte, nijak vám neublíží. Rozhodně byste ho však neměli pít ve větším množství. Ve zkaženém víně mohou být přemnožené kvasinky a bakterie, jež vašemu zdraví nijak neprospějí. Prvními příznaky otravy jsou pak žaludeční nevolnosti, bolest břicha, zvracení, průjem a horečka. Abyste se takovým příznakům vyhnuli, raději si vychutnejte čerstvé víno.

Zdroj: Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]