Rajčata je možné úspěšně pěstovat i v zimě. Postačí k tomu okenní parapet a vhodné odrůdy

Fotografie: Depositphotos

Je sice leden a zahrádky jsou pod sněhem, pěstování rajčat v zimě na parapetu si ale můžete dopřát hned. I pokud bydlíte v bytě a nemáte balkon ani terasu.

Napadlo vás někdy, že byste mohli pěstovat rajčata na parapetu a začít už teď v zimě? Ten, kdo se nemůže dočkat jara, aby se mohl pustit do zahradničení, může nyní zkusit pěstování jiného druhu. Pěstování rajčat na okenním parapetu v zimním období není až tak úplná novinka. Existuje spousta lidí, kteří si v zimě v bytě předpěstovávají různé sazenice, aby je za 6 týdnů mohli vysadit do vyhřívaného skleníku nebo hned zjara do běžného skleníku. Dokážete tak vypěstovat některé plody mnohem dřív než běžně na záhonku.

Nejvhodnější odrůdy rajčat pro zimní pěstování

Pro pěstování na parapetu se nejlépe hodí zakrslé a koktejlové odrůdy. Ty jsou nejméně náročné na prostor a rychleji plodí, uvádí se na webu Deccoria. Všechny níže uvedené odrůdy jsou nízkého keříčkového vzrůstu, a nejsou ani příliš košaté. Takže nebudete potřebovat tolik místa jako na rajčata tyčková a váš parapet bohatě postačí pro několik rostlin.

  • Balconi Red – tato odrůda má chutné červené plody, které vyrůstají v hroznech, vhodná pro pěstování v bytě.
  • Snow Globe – má vysoké nároky na teplo a světlo, takže se hodí pro pěstování na parapetu na jižní straně v blízkosti radiátoru. Rajčátka jsou malá, ale velmi sladká. Hodí se do předkrmů a salátů.
  • Cherry – tuhle odrůdu většinou znáte. Jedná se o malá kulatá rajčata, která mají jedinečnou sladkou chuť.
  • Bajaja – nízká keříčková odrůda, která je drobnými rajčátky zcela obsypaná.
  • Maskot – trpasličí odrůda cherry rajčat; odrůda je odolná vůči chorobám a má oproti jiným druhům kratší vývoj.
  • Yellow Pear Cherry – vytváří drobné žluté plody hruškovitého tvaru a nasládlé chuti.

Před zimou nastává čas na vhodnou péči o zahradu. Je třeba i upravit trávník a předejít škůdcům

Vypěstování semenáčků

Semínka vložte do vlhkého pěstebního substrátu, a to buď do mini květináčků, kelímků od jogurtu, anebo do plastové krabičky. V první fázi je zapotřebí nádobky přikrýt průhlednou folií nebo sklem, aby se vytvořilo vhodné mikroklima, radí WikiHow. Průběžně byste měli zeminu rosit pomocí rozprašovače, aby příliš nevysychala. Jakmile se objeví rostliny, folii sundejte. Je to naprosto stejné, jako když předpěstováváte běžná tyčková rajčata, jen se jedná o jiné období. A dejte pozor při větrání, aby semenáčky nenastydly nebo nezmrzly.

Od přesazení až k úrodě…

Po přesazení do květináčů budete rajčata pěstovat úplně stejně, jako to děláte v létě na zahradě. Květináče by měly být asi pětilitrové. Nezapomeňte na spodní misky a drenáž, aby mohla odtékat přebytečná voda při zálivce. Dopřejte rostlinám světlo, teplo, vláhu a občasné přihnojení vhodným přípravkem. A rostliny otáčejte, aby se k nim denní světlo dostávalo ze všech stran.

V bytě na parapetu pěstujte tyto keříčkové odrůdy
Fotografie: Pixabay

Až se objeví květy, musíte sami provést opylení. Postačí jemný štěteček, vatička do uší, ale i prst. Když všechno půjde dobře, měly by se plody objevit asi za 13 týdnů od výsevu. Budete-li chtít příští rok konzumovat na Vánoce svoje vlastní rajčata, musíte je začít vysévat už v říjnu. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak a kde byste měli rajčata skladovat. A lednička to není.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*