Základní pravidla pro pěstování orchidejí, díky kterým budou ozdobou každé domácnosti

Fotografie: Pixabay

Orchideje potěší širokou škálou barev svých květin a elegantním vzhledem. Podmanily si téměř celý svět (nevyskytují se pouze v pouštích a na místech s polárním podnebím).

Samozřejmě je můžete pěstovat i doma. Orchidej s amarantem, bílými, červenými nebo vícebarevnými květy bude originální ozdobou každého bytu. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o poměrně náročné rostliny, které vyžadují náležitou péči. Pokud jim poskytnete ty správné podmínky pro rozvoj, určitě vám to zaplatí množstvím nádherných květin.

Zalívat je musíte ráno

Orchideje zalívejte vždy ráno. Díky tomu bude mít slunce čas na mírné vysušení kořenů a nebudou vystavené hnilobě. Největším hříchem je příliš časté zavlažování, které vede k výskytu plísní a poškození rostliny. Kořeny vám řeknou, jestli potřebuje další dávku vody. Pokud jsou šedivé a suché, je to známka toho, že orchidej má žízeň. Zelené a masité, signalizují optimální hydrataci. Stav vlhkosti můžete zkontrolovat pomocí tyčky, kterou zasunete do hlíny. Pokud se namočí, kořeny vodu nepotřebují.

Fotografie: Freepik

Pro zalévání orchidejí bude nejvhodnější běžná dešťová voda, použít však můžete také destilovanou vodu. Důležité je, že nesmí být příliš studená ani příliš horká. Orchideje byste neměli zalévat klasickým způsobem, protože by veškerá voda odtekla na dno květináče a kořeny by neměly dostatek času na její sběr. Ideální je dát jim koupel. Naplňte umyvadlo vodou a vložte do ní květiny na půl hodiny. Potom nechte asi 15 minut vodu odtékat.

Máte květiny v suché místnosti? Kropte je

Pokud pěstujete orchideje v suchém prostoru, můžete je několikrát týdně pokropit. Je však důležité nedělat to příliš často. Nezapomeňte se starat také o listy. Veškerý prach a nečistoty je důležité z nich sundávat. K čištění používejte dešťovou nebo filtrovanou vodu. Do ní můžete přidat trochu jaru, abyste rostlinu chránili před škůdci.

Fotografie: Freepik

O stavu rostliny vás informují kořeny. Pokud začnou hnít, je třeba je uříznout, aby nezplesnivěla celá rostlina. Odstranit musíte také suché a tenké výhonky. Nezapomeňte je také hnojit. Koupit můžete speciální hnojivo nebo si můžete vyrobit banánové hnojivo. Stačí vysušit slupky a rozdrtit je na prášek, poté přidat do vody. Používat můžete také vodu s česnekem. Stačí povařit litr vody, dát do ní 3 stroužky česneku a uzavřít nádobu na 24 hodin. Díky této kůře bude orchidej déle kvést.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]