Správná péče o rajčata v srpnu zajistí bezkonkurenční úrodu sladkých plodů. Tajemství tkví v drobnostech

Fotografie: Depositphotos

Pěstování rajčat na zahrádce je skvělé odreagování, ale také výborná možnost, jak mít domácí potraviny. Rostlinu rajčete čas od času přihnojte, abyste si zajistili chutnější plody a lepší stav rostliny.

Mít domácí zahrádku je velice jednoduché, ale primární je, aby měl člověk dostatek času na to, aby se o ni mohl starat. Člověk, který bude mít vlastní zahrádku, by měl také vědět, že rostliny vyžadují čas i určitou péči. Na domácí zelenině či ovoci je dobré to, že moc dobře víte, z čeho jste si je vypěstovali a také čím jste rostliny hnojili.

Pěstování rajčat je vcelku jednoduché

Rajčata si můžete pěstovat na zahrádce nebo na balkoně, takže nejste limitováni tím, zda máte nebo nemáte zahradu. Tuto rostlinu byste si měli předpěstovat již doma v kelímku a začít můžete již na konci února nebo v polovině března. Během května rajčata vysazujte ven, aby díky sluníčku mohly začít růst plody a postupně dozrávat.

Rostlinu pravidelně zalévejte a pokud byste rádi ušetřili finance za vodu, pořiďte si nádobu na dešťovou vodu. Díky tomu totiž ušetříte nemalé finance. Ve dny, kdy bude venku velké sucho, zalévejte rajčata úplně každý den, a nebude tak docházet k praskání plodů.

Rostlina háklivá na choroby

Při pěstování rajčat si dávejte velký pozor na to, aby rostlinu nenapadla nějaká choroba, která by ji mohla dokonce usmrtit. Vaše snaha by tak byla zbytečná. Pod květináčem/truhlíkem, v němž rajče pěstujete, mějte vždy odtokovou misku, kam se dostane všechna přebytečná voda. Díky tomu nebude rajče plesnivět. V případě, že by rajče dostalo nějakou závažnější chorobu, budete si muset koupit v zahradnictví speciální přípravek, kterým problém odstraníte.

Fotografie: Freepik

Aby rajčata chutnala výborně

Pokud budete čas od času rajčata hnojit, jistě tím prospějete rostlině i plodům, které díky tomu budou chutnat mnohem lépe. Dusík dopomůže ke kvalitnímu růstu rostlině i plodům. Dusík doplňte také v momentu, kdy listy rostliny začnou žloutnout. Fosfor využijete ve chvíli, kdy chcete, aby se rajče pořádně zakořenilo, nebo aby hezky zrály plody.

Nedostatek fosforu poznáte tak, že má rostlina tmavě zelené listy s nádechem modré barvy a plody se objevují velmi pozdě. Draslík doplňujte rostlině tehdy, pokud chcete, aby lépe rostly květy a plody. Dále je draslík potřeba použít v momentě, kdy starší listy začnou hnědnout a kroutí se. Každé rajče má na listech určité žilky. Pokud se na listy pořádně zadíváte a všimnete si, že listy začínají ztrácet barvu, dopřejte rajčeti hořčík nebo železo.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]