Největší výhodou fóliovníku před skleníkem je flexibilita jeho umístění. Fóliovníky již dlouhou dobu patří k oblíbené součástí zahrádek. Je totiž ideálním řešením pro prodloužení doby při pěstování zeleniny.
Fóliovník lze použít k stejným pěstitelským záměrům jako skleník, tedy k urychlení pěstování zeleniny, rostlin, které mají rády teplo. Jeho stavba je levnější a rychlejší, než je tomu u skleníku.
Kostra fóliovníku
Nejprve musíme vybrat vhodné místo pro stavbu. Délka jeho kostry je libovolná, avšak čím delší si fóliovník zvolíme, tím bude manipulace s ním nákladnější. Základem celé konstrukce je kostra, kterou lze vyrobit například z trubek, které ohneme. Trubky musí být pevné, aby nedocházelo k jejich samovolnému deformování.
Tunelový kryt
Tunelový kryt je nejčastěji používaný. Stavíme ho přímo nad záhony a nemusí být pro něj vyhrazené místo. Výhodou je, že v letních měsících lze snadno složit. Kostru celé konstrukce nám tvoří do oblouku zahnuté kovové trubky. Ty se v určitém rozestupu zabodnou do záhonku a natáhneme přes ně speciální zahrádkářskou fólii. Ta se musí dobře připevnit. Velkou výhodou tohoto tunelového krytu je snadná manipulace a možnost přenášení během roku.
Výhody fóliovníku
- jsou ideálním prostředkem k ochraně rostlin a výsadby před atmosférickými vlivy zejména však na začátku sezony
- kvalitní konstrukce a plachty s UV filtrem zajišťují v zahradním fóliovníku optimální mikroklima
- ideální tepelné a světelné podmínky zrychlují růst a zvyšují výnosy sklizně
- vstupy na zipy a okna můžeme opatřit síťkou proti hmyzu a tím zajistíme regulaci klimatu dle počasí.
Jak pěstovat rajčata a papriky ve fóliovníku
U rajčat ve fóliovníku nebývá taková úroda, jako venku, ale bývá dříve. Nesmíme zapomenout fóliovník větrat, abychom zabránili houbovým chorobám a také kvůli opylování.
Než vysadíme papriky do fóliovníku, je dobré natáhnout na zem černou netkanou textilii. Nemusíme pak plít ani okopávat. V místech, kde chceme sázet, folii nařízneme do kříže.
Obrázek: pixabay.com