Životnost vánočního stromku záleží na tom, kdy ho uřízli, a také na tom, jaké podmínky mu v bytě vytvoříte. Díky pár krokům vydrží až do Tří králů.
Potřebujete, aby váš vánoční stromeček vydržel co nejdéle, nejlépe i přes Tři krále? Důvodů k tomu může být dost. Budete Štědrý den trávit na chatě a po návratu si chcete vánoční atmosféru s nastrojeným stromečkem užít i v bytě. Anebo k vám budou střídavě jezdit návštěvy, takže je zapotřebí udržet stromek v plné parádě. Životnost vánočního stromku můžete prodloužit i vy sami.
Obezřetnost při nákupu
Už při nákupu dbejte na to, aby měl stromek svěží a pevné jehličí. Některé stromečky byly uříznuty příliš brzy a jehličky jim nyní hnědnou a opadávají. Jak doporučuje web MarthaStewart, nejlépe bude, když u vybraného kusu zlehka přejedete rukou po větvích. Hned vám bude jasné, v jaké kondici se zvolený stromeček nachází. Pokud jste si pořídili živý vánoční stromek v předstihu, umístěte ho na balkoně, terase nebo na zahradě. Jsou-li teploty nad nulou, usaďte ho do kbelíku s vodou.
Jestliže mrzne, měl by být stromek venku zabalený třeba v jutě nebo přes něj přetáhněte široký karton od nějakého spotřebiče. V mraze by však bylo asi lepší ponechat ho ve stodole, dílně nebo nezateplené garáži. Pokud je totiž stromek nějaký čas vystaven mrazivým podmínkám, nevadí mu to, ale až ho přinesete do bytu, tak by prudká změna teploty mohla způsobit opad jehličí.
Elegantní vánoční dekoraci lze podomácku vyrobit i z levných zdrojů. Poslouží k tomu i karton od vajec
Výživa pro vánoční stromek
Máte-li stojan na stromeček s nádržkou, tak v ní doplňujte vodu. Sami dobře poznáte, jestli je stromek stále schopný pít. Velký a vysoký strom dokáže vypít v teplé místnosti až litr vody za den. Web GoodHousekeeping uvádí, že kmen stromku by měl být ponořen alespoň do výšky 5 cm. Jestliže voda začne zapáchat, je jasné, že stromek už není živý a jeho konec se blíží. Zbývá mu jen několik dní, než jehličí začne padat.
Můžete si také připravit domácí výživný produkt: na litr vody dejte 1–2 lžíce cukru a stejné množství octa. Cukr bude stromek vyživovat, ocet zabrání množení bakterií. A stojatá voda nebude zapáchat. Před tím, než stromek usadíte do stojanu, odřízněte kousek spodní části kmene, pokud to za vás už neudělali v prodejně. Tak se zbavíte zaschlé části dřeva a stromek bude zase moci absorbovat vodu. Kůru však zbytečně neodstraňujte, je pro trvanlivost stromku nezbytná.
Stromku se nelíbí teplo
Neinstalujte vánoční stromek k radiátoru ani do blízkosti krbu. Musíte-li to udělat, daný radiátor během svátků vypněte, nebo alespoň v noci. Počítejte s tím, že smrček nevydrží tak dlouho jako borovice a jedle. Chcete-li tu nejdelší možnou trvanlivost, kupte si jedličku. A ještě jeden tip – možná byste tomu nevěřili, ale staré světelné řetězy s klasickými žárovkami stromek zahřívají, upozorňuje web NovoChag. Pořiďte si na stromeček tedy LED osvětlení, nejlépe s časovačem, abyste se nemuseli starat o jeho vypnutí.
Na BydlímeÚtulně jsme psali rovněž o tom, jak si můžete vyrobit krásné vánoční dekorace podomácku.
Napište komentář