Podomácku vyrobená vánoční výzdoba za pár korun: Sněhuláka lze vytvořit i díky plastové lahvi a obvazům

Fotografie: I.Sáček, senior / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Snad každá domácnost se na vánoční svátky nějak zdobí. V tomto případě půjde o velkolepou a slavnostní verzi, která vás současně nevyjde nijak draho.

Nějaké vánoční ozdoby si doma rozvěsí snad i ten největší škarohlíd, který svátky na konci roku nenávidí. Dnešní postup se dá perfektně zvládnout spolu s dětmi, jde o ideální kreativní zaměstnání pro několik šikovných rukou. Výsledek může stát na okně, stole nebo skříni. V základu jde o jednoduché prvky, ovšem právě kombinace z nich dělá něco víc. Nepochybně tak přitáhnete pozornost každé vánoční návštěvy, zřejmě i zvířat. Ta budou sněhuláka určitě zkoumat.

Co budete potřebovat

  • Plastovou lahev o objemu 5 litrů;
  • obvaz;
  • horké lepidlo a tavnou pistoli, PVA lepidlo;
  • dřevěný řez, který lze ovšem nahradit lepenkou;
  • umělý sníh, můžete ale použít i normální sůl;
  • tkaninu a lepicí pásku;
  • detaily pro sněhuláka, jako oči, ústa a nos;
  • vánoční domeček, stromečky, figurky, svítící řetěz.

První kroky

Smíchejte PVA lepidlo s vodou v poměru 2 : 1 a do výsledného roztoku namočte obvaz. Ten pak omotejte kolem lahve tak, aby jedna strana zůstala volná. Ponechejte tedy jakési okénko, pak ho nechte uschnout. Stejným způsobem obalte obvazem s lepidlem pěnovou kouli, nechte uschnout minimálně 1 den. Z lahve pak sundejte obvaz, takže vám zůstane jen pevná krusta. Základnu udělejte buď z dřevěného řezu, nebo lepenky. Ideálně v několika vrstvách.

Na tento podklad nalepte horkým lepidlem buď umělý sníh, nebo normální sůl. Dle Cpykami se ale dají použít i jiné suroviny, jako strouhané mýdlo, pěnový polystyren a další. Na tento základ dejte malé figurky, domeček a ostatní prvky, které také přilepte. Přiložením korpusu z obvazu máte tělo, na něž pak přijde hlavička z koule. Tu ozdobte látkovou čepičkou nebo kloboučkem. Pomocí lepidla přidejte sněhulákovi oči, ústa a nos, přivažte ještě stuhu.

Stará kuchyně ocení nový kabát. Její renovaci podpoří i ošetření barevným lakem

Pravé osvícení

Dovnitř natáhněte a upevněte LED svítící řetěz, ideálně na baterii. O dekoracích se na Bydlíme Útulně nezmiňujeme poprvé. O podobných dekoracích mluví i na HappyMag.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]