Elegantní vánoční dekoraci lze podomácku vyrobit i z levných zdrojů. Poslouží k tomu i karton od vajec

Fotografie: Tamorlan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Většina skutečně mistrovských způsobů, jak vytvořit domácí novoroční dekorace, obnáší hodně materiálů i použitých nástrojů. Což vede také k poměrně značným nákladům.

Nechcete-li utrácet horentní sumy, ale zároveň byste si doma rádi udělali něco opravdu krásného, existují také použitelné metody. Hodně lidí si pod takovým „udělej si sám“ receptem představí něco velmi jednoduchého. Opak je ale pravdou a v domácích podmínkách se dají pohodlně vytvořit i opravdu krásné a sofistikované ozdoby. V tomto případě nepůjde totiž o nějaké jednoduché řetízky nebo hvězdičky. Výsledkem vašeho snažení bude krásná ozdoba ve tvaru vánočního stromku. Jak na to?

Potřebné materiály

  • tenká lepenka, ideálně obaly
  • tužka, kružítko a nůžky
  • papír jakéhokoli typu
  • termální pistole a tavné lepidlo
  • proložky od vajec
  • vlnitá lepenka
  • akrylová bílá barva, akrylový a třpytivý lak

Postup výroby základny

Budete potřebovat také samotvrdnoucí hmotu a formu, která je silikonová. Pro vytvoření stojánku se vám budou hodit různé díly, jako tělo kuličkového pera, tyčinka na sushi, plastové víčko z lahve nebo polovina plastového vajíčka. Zkrátka cokoli potřebného tvaru a pevnosti. Základnu budoucího vánočního stromečku vyrobíte z kuželu tenké lepenky. Ten pro tuhost naplníte zmačkaným papírem, případně novinami. Jeho spodní část pak zakryjte kruhem z lepenky.

Na základnu pak ještě přilepte uzávěr z plastové lahve. Předtím je v lepence potřeba udělat otvor požadovaného průměru. Další objem základna získá pomocí těla kuličkového pera. Na vytvoření podpěry použijte dle Cpykami karton spolu s polovinou plastového vejce. Pro spolehlivost je lepší část ještě utěsnit zmačkaným papírem. Základnu, tedy tělo z rukojeti, omotejte silnou šňůrou, kterou upevněte lepidlem.

Snadné zimní dekorace krok za krokem: Díky roli od toaletního papíru lze vytvořit i sněhuláka a trpaslíka

Celkový design stromku

Otevřené části kartonu zakryjte pruhem silného papíru. K vyrovnání základny ho zakryjte ubrousky. Na to použijte PVA lepidlo na dřevo, které naředíte v poměru 1 : 1 vodou. Na podklad přijdou dekorativní prvky ze samotvrdnoucí hmoty. Můžete je ale nahradit čímkoli, co k tomu sedne. Strom má základnu v kuželi, na který přijdou vyříznuté polotovary z vaječných proložek. Jak vidíte na videu, jsou z nich trsy jehličí.

Základ i stromek pak natřete bílou akrylovou barvou, pro ještě lepší dekor je zajímavější perleťová. Na Sousedé je také ukázána možnost omotání kuželu zelenou nití a přilepení hvězdiček. Povrchový lak bude imitovat jiskření sněhu na slunci. Krásně se hodí k sněhulákovi, o němž jsme na Bydlíme Útulně už psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]