Jak se efektivně zbavit mastných skvrn na sedačce či oblečení?

Fotografie: Freepik

Také občas rádi povečeříte na gauči u televize? V tom případě určitě mnohým z Vás zkazil příjemnou chvilku omastek, který ukápl na koberec, sedačku nebo Vaše triko. A máte nějaký ověřený recept, jak se takových nežádoucích skvrn zbavit? My ano …

Rada číslo jedna: v žádném případě nenechte skvrny zaschnout.

Pokud jde o prádlo, jednoduše použijte odstraňovač odolných skvrn tak, že jej aplikujete přímo na dané místo. Na prádlo můžete nechat působit silnější přípravek i několik dní před praním. Pro praní nastavte program s předpírkou a perte na vyšší teplotu.

Horší situace nastane, pokud musíte uvést do původního stavu látkový potah na pohovce. Výborně funguje jedlá soda nebo kukuřičný škrob, který aplikujete na skvrnu a necháte působit 10 až 15 minut. Poté vysajte vysavačem a hadříkem přejeďte skvrnu přípravkem vhodným pro suché čištění. Celý proces opakujte dokud skvrna nezmizí úplně.

Pokud nepřežije večeři Váš koberec, můžete použít stejný postup jako v případě čalounění. Na odolnou špínu pak vyzkoušejte směs jaru na nádobí a bílého vinného octa. Smíchejte lžíci od každého se dvěma hrnky horké vody a potřete znečištěné místo. Houbičkou pak čistěte dokud skvrna zcela nezmizí. Poté odstraňte zbytky octa a jaru pomocí studené vody a čistým hadříkem vytřete do sucha.

Obrázek: pixabay