Vzal do ruky 2 sirky a gumičku. Jednoduchou fintou rozdělal oheň bez škrtátka

Fotografie: BydlímeÚtulně

Takto můžete rozdělat oheň pomocí dvou zápalek – a nepotřebujete k tomu krabičku. Postačí obyčejná gumička.

Může se kdykoliv stát, že budete potřebovat rozdělat oheň, například na chatě, ale v šuplíku najdete jen zápalky bez krabičky. Jak si v takovém případě rozdělat oheň, to asi nikoho nenapadne. Ale jde to – a docela snadno. Tento chytrý trik můžete vyzkoušet i doma a ohromíte tím rodinu i své přátele. A když se ho naučíte, možná už nikdy krabičku od zápalek potřebovat nebudete.

Jak tento trik provést?

Než se do toho pustíte, je třeba si připravit dvě zápalky a gumičku. Nejprve musíte z gumičky vytvořit úhlednou smyčku a pak ji přetáhnout přes jednu ze zápalek. Vložte druhou zápalku na konec smyčky. Nyní dobře mířeným „prakem“ střelte zápalku zasunutou do smyčky tak, aby zasáhla hlavu druhé zápalky. Pokud to napoprvé nevyjde, zkoušejte to dál.

Dvě zápalky se díky tření vznítí, a vy tak můžete založit oheň. Tento trik rozhodně nezkoušejte doma, ale spíše někde venku. Hrozí přitom riziko, že vám sirky špatně chytnou, a můžete tak podpálit nábytek, takže pokud to jde, cvičte to s někým dalším. Naučte se tento velice snadný trik, jak si založit oheň. Možná ho někdy využijete v nouzové situaci.

Způsoby, jak zapálit oheň bez sirek

Občas je třeba oheň získat v situacích, kdy u sebe nemáte zápalky nebo zapalovač. Existuje mnoho možností, jak si oheň rozdělat i jinak, jen je třeba vědět, jak na to. První metodou je rozdělání ohně přes čočku. Za slunečného dne vám tedy k zapálení ohně stačí lupa, dalekohled nebo objektiv fotoaparátu. Nejdříve umístěte hořlavý podpal do středu a držte čočku asi 30 centimetrů nad ním. Nasměrujte soustředěný paprsek světla na podpal, čočku držte v klidu a oheň by se měl brzy objevit.

Další účinnou metodou je rozdělání ohně pomocí plechovky a čokolády. Místo pamlsku poslouží i zubní pasta, tekutý čisticí prostředek na ruce nebo odličovací mléko. Potřete dno plechovky čokoládou a poté důkladně třete dno plechovky kouskem látky, dokud nezačne zářit. Leštění plechovky by mělo trvat asi půl hodiny, poté opláchněte plechovku trochou vody. Udržujte lesklý povrch těsně nad podpalem, nasměrujte na něj sluneční paprsky a plechovka bude fungovat jako čočka.

Zdroj: Gizmodo

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]