Hitparáda korunových čisticích prostředků: Generální úklid na Vánoce nebyl nikdy snazší

Fotografie: Depositphotos

Aby vaše domácnost byla dokonale čistá, nemusíte utrácet za drahé čisticí prostředky plné chemie. Vyrobit si můžete vlastní, které jsou obzvlášť účinné a hlavně levné.

S běžně dostupnými čisticími prostředky bývá úklid pěkná dřina. Nejenže kolikrát nefungují tak, jak je na obalu slibováno, ale navíc jsou plné nepříjemné chemie, která může poškodit vaši pokožku. Čisticí přípravky na přírodní bázi pak většinou obsahují téměř vše, co běžně máte doma, a platíte jen za značku. Podle těchto receptů si můžete jednoduše vyrobit vlastní čisticí prostředky, které vás budou stát jen pár korun a dokonale s nimi vše vyčistíte.

Univerzální čisticí pasta

Tuto pastu můžete použít k mytí čehokoliv. Nahradíte tak hromadu čisticích přípravků, které se vám doma neustále hromadí. Potřebovat budete pouze jednu lžíci hořčičného prášku, jednu lžíci sody a tekuté nebo tuhé mýdlo na praní. Pokud budete pracovat s tuhým mýdlem, je potřeba ho předem zpracovat. Nejdříve ho nastrouhejte na struhadle a následně rozmíchejte ve vodě tak, aby vám vznikl mýdlový roztok. V míse pak smíchejte suché ingredience, pak přilijte prací mýdlo a míchejte, dokud vám nevznikne pasta.

Pastu na povrch nanášejte pomocí houbičky. Následně povrch vydrhněte a omyjte čistou vodou. Pro dosažení ještě lepšího efektu můžete přípravek na povrchu nechat 5–10 minut působit.

Fotografie: Pixabay

Prostředek na mytí nádobí

Jakmile jednou vyzkoušíte tento přípravek na mytí nádobí, jiný už chtít nebudete. Tento prostředek dokonale rozpouští mastnotu, odstraňuje zbytky jídla a snadno se smývá vodou, aniž by na nádobí zůstávaly nějaké jeho zbytky. Jediné, co k jeho výrobě budete potřebovat, jsou 3 polévkové lžíce sody, 3 lžíce hořčičného prášku, 50 g dětského mýdla nebo mýdla na praní, 1 200 ml vody a 7–8 kapek libovolného esenciálního oleje.

Nejprve na hrubém struhadle nastrouhejte mýdlo rovnou do hrnce, přilejte vodu a dejte vařit. Mýdlo nechte ve vodě jen rozpustit, nenechte vodu vařit. Jakmile se mýdlo ve vodě rozpustí, přípravek odstavte a nechte vychladit na pokojovou teplotu. Následně přidejte zbytek ingrediencí a směs rozmixujte dohladka.

Dezinfekční přípravek na mytí toalet

Pokud vám došel čistič toalet, hravě ho nahradíte vlastním výrobkem. I přírodní látky si dokážou poradit s bakteriemi uvnitř záchodové mísy. K výrobě tohoto čisticího prostředku si připravte půl hrnku vody, 3 lžičky octu, 4 polévkové lžíce škrobu, 3 lžičky soli a 10 kapek libovolného esenciálního oleje.

Všechny tyto suroviny v míse promíchejte, aby se vzájemně propojily. Jakmile máte přípravek hotový, nalijte ho dovnitř záchodové mísy a nechte alespoň 20 minut působit. Následně záchod pomocí štětky vyčistěte a spláchněte. Vnitřek záchodu bude dokonale čistý a příjemně voňavý.

Prostředek k mytí kuchyně

Abyste odstranili zanesenou nečistotu na kuchyňském stole a vrátili mu jeho původní barvu, nemusíte používat přípravky na bázi chlóru. Vyzkoušejte toto levnější a ekologičtější řešení. Jediné, co budete potřebovat, je 0,5 l vody, 0,5 šálku pracího mýdla a půl lžičky pálivé červené papriky. Mýdlo nastrouhejte a zalijte vodou. Opět nechte ve vodě rozpustit a jakmile vám roztok mírně vychladne, přidejte koření. K aplikaci tohoto přípravku použijte rozprašovač. Jednoduše pak tento čisticí prostředek naneste na špinavý povrch, nechte chvíli působit a následně omyjte navlhčeným hadříkem.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]