Pokud trpíte arachnofobií, nesnášíte pavouky nebo prostě nechcete mít pavouky v domácnosti, vyzkoušejte pár triků, jak se jich nadobro a účinně zbavit.
Existuje opravdu velká část populace, která nesnáší pavouky. Někteří lidé je zabíjejí, jiným nevadí, a tak je nechají žít. Nechcete je zabíjet nebo na ně sahat, ale zároveň je nechcete u vás doma? Pak jim zkuste zcela zamezit přístup do vaší domácnosti. Jaké triky vyzkoušet, aby se tito nezvaní hosté u vás doma již nevyskytovali?
Proč jsou pavouci v interiéru?
Jestliže najdete doma pavouka, nic to neznamená. Většinou pouze proje a najde si zase cestu ven. Pokud ale narazí na vhodný zdroj potravy, může zůstat. Domů nejčastěji přijde za lovem hmyzu. Hmyz totiž láká rozsvícené světlo a potraviny. V domácím prostředí se setkáte nejčastěji se sekáči, křižáky a pokoutníkem domácím. V zimě přilezou do domu za teplem.
Většinu lidí děsí jejich vzhled. Jsou chlupatí, rychlí a někteří jsou opravdu velcí, ale nejsou agresivní vůči lidem. Nejjednodušší cestou, jak se jich zbavit, je vyhodit je ven. Stačí je odchytit do kapesníku nebo do plastového kelímku a vyhodit ven. Je však velká pravděpodobnost, že se nevítaný host opět vrátí. Půjde totiž znovu hledat potravu nebo teplo. Existují ale i nebezpečné druhy pavouků, které to jsou?
Brown recluse (hnědý samotář)
Brown recluse se řadí mezi nebezpečné pavouky. Vyskytuje se především ve střední části USA sahající až k pobřeží Mexického zálivu. Pro obyvatele, kteří bydlí v těchto místech, představuje hrozbu. Zjistěte si, na jakých místech se tento druh vyskytuje nejčastěji. Mnoho jiných pavouků je velice často mylně označováno za Brown recluse.
Pokud bydlíte v oblasti, ve které se tento pavouk vyskytuje, přečtěte si, jak poznat příznaky kousnutí. V místě kousnutí se objeví zčervenalá kůže s puchýřem a můžete pociťovat bolest nebo svědění v prvních osmi hodinách po kousnutí. Otevřená rána se nemusí projevit hned, ale až za týden. Většinou se pokožka člověka po kousnutí uzdraví do týdne.
U některých lidí může kousnutí od Brown recluse vyvolat nepříjemnou reakci. Reakce se projevuje horečkou, zimnicí, zvracením nebo kožní vyrážkou. Pokud se u vás objeví jakákoliv reakce po pokousání pavoukem, raději zavolejte svého lékaře. S jakými dalšími nebezpečnými pavouky se můžete setkat?
Černá vdova
Černá vdova je dalším nebezpečným pavoukem. Vyskytuje se po celém USA, především na jihu a západě. Jsou vcelku plaché a raději se drží na odlehlých místech. Mezi tyto místa patří garáže, sklepy nebo kůlny. Kousnutí od tohoto druhu naštěstí není časté. Pokud by vás však kousla, můžete mít následující příznaky: bolest s následným zarudnutím nebo otokem, dvě drobné stopy od kousnutí, svalovou křeč, zimnici a nevolnosti začínající hodinu po kousnutí. V případě kousnutí volejte lékaře.
Co dělat s pavoukem, kterého naleznete doma?
Pokud ho nechcete zabít, počkejte, až naleze do kelímku a poté ho vyneste ven. Vynést ho můžete i na kusu papíru nebo v kapesníku. Jestliže k pavoukům nemáte sympatie, můžete použít vysavač, kapesník nebo plácačku na mouchy. Vysátý pavouk z vysavače nevyleze. Pokud by se jednalo o Brown recluse, je potřeba zavolat firmu na hubení škůdců. V momentě, kdy se dostanou domů, se rychle rozmnoží.
Abyste se nebáli, že na vás v noci vleze pavouk, odsuňte postel od stěny a nachystejte lepivé pasti. Při skladování věcí v tmavých místnostech, do kterých často nechodíte, používejte uzavíratelné plastové sáčky/pytle na zip. Oblečení vůbec nedávejte na zem, protože se do něj rádi schovávají. Málo používané věci vždy před použitím zkontrolujte, například boty, kolečkové brusle nebo baseballovou rukavici.
Jak zamezit pavoukům přístup do domu?
Pavouky nelze zcela účinně vyhnat z domu nebo jim zabránit v tom, aby se do něj dostali. Na druhou stranu jsou pavouci i užiteční. Na své pavučiny chytají mouchy, které pro člověka mohou být často otravné. Můžete však podniknout kroky, které alespoň částečně zabrání tomu, aby pavouk žil u vás doma. Které kroky to jsou?
Hlavní obranou je úklid
Pravidelně a důkladně utírejte prach, vysávejte rohy, pavučiny a otírejte obrazy od prachu. Na mnoha místech, kde se dlouho neuklízelo, se pavouci rádi schovávají. Vyhoďte prázdné krabice, které pavoukům také slouží jako úkryt. Pokud někde skladujete věci v krabicích, přelepte je páskou nebo si kupte plastové nádoby s víkem. Neskládejte dřevo k domu.
Dále zkontrolujte, jestli sítě na oknech nemají díry, a pokud ano, kupte nové. Také se podívejte na těsnění v oknech a dveřích. Jestliže je někde porušené, jednoduše ho vyměňte za nové. Utěsněte škvíry a trhliny v základech domu. Tyto triky by měly být nápomocné k obraně proti nevítaným hostům.
Zdroj: Countryliving