Přírodní účinné repelenty díky kterým budou nepříjemné problémy s komáry minulostí

S blížícím se létem se probouzí nejen příroda, ale bohužel také velké množství hmyzu, jehož příkladem jsou i nepříjemní komáři. Jistě znáte ten problém, když si večer otevřete okno, abyste trochu letního vzduchu nechali proniknout i do vašich domovů, ale kromě tohoto voňavého letního vzduchu se k vám domů dostanou i tito malí létající upíři.

Nikdo z nás nechce noc trávit jejich chytáním či se ráno probudit s několika svědícími štípanci jako památkou na tyto nezvané návštěvníky.

V drogeriích a lékárnách si samozřejmě můžete koupit nejrůznější odpuzovače a repelenty, ale ty bývají bohužel zároveň plné chemikálií, které mohou dráždit vaši pokožku. Komáry lze ale odradit i přírodními způsoby, a proto pro vás dnes máme několik návodů právě na tyto domácí repelentní přípravky.

Použít je můžete nejen doma, ale také při posezení na zahradě nebo výletech do přírody. Jejich výhodou je, že k jejich výrobě většinou potřebujete pouze vodu a éterický olej.

Základem jsou éterické oleje

Velmi jednoduchý odpuzovač si můžete vyrobit z přibližně sto mililitrů oleje, lze použít například slunečnicový či sójový, a pěti až deseti mililitrů vašeho oblíbeného éterického oleje, například levandulového, mátového či citronového. Stačí oba tyto oleje smíchat a nanést na kůži v místech, která chcete před komáry ochránit. Výhodou tohoto repelentu je, že se dá se i několik dní uchovávat na tmavém a chladném místě.

Podobným způsobem lze repelent připravit také ze sto mililitrů vody a třiceti kapek éterického vanilkového oleje. Opět stačí tyto dvě ingredience smíchat a namazat například na zápěstí. Vůně vanilky je sice příjemná pro lidi, nicméně komáři ji nemají v lásce. Pokud dáváte přednost vůni skořice, můžete vanilkový olej nahradit éterickým olejem ze skořice.

Výhodou obou těchto olejů je také to, že pokud je nalijete do rozprašovací lahve, můžete si s nimi postříkat rovněž vlasy nebo oblečení, aniž byste se museli bát jeho poškození. V neposlední řadě lze tyto spreje použít také k lehkému postřiku vašeho pyžama, polštáře a přikrývky před ulehnutím do postele.

Tipy, jak ochránit zahradu či ložnici

Další variantou odpuzovače na komáry jsou spreje vyrobené z tea tree oleje či máty. Ty lze použít nejen jako repelent, ale rovněž jako určitý postřik na vaše rostliny. Komáři se tak vaší zahradě vyhnou velkým obloukem a vy si budete moci užít venkovní večerní posezení bez starostí.

Stačí jednoduše smíchat přibližně čtyři litry vody a jednu polévkovou lžíci tea tree oleje nebo éterického oleje máty. Pokud jde o ložnici, doporučuje se na parapety umístit květináče s levandulí.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]